Jesienią diecezja płocka m.in. otrzymała nowego ordynariusza, którym został bp Szymon Stułkowski z Poznania.
Październik. Pierwszy patron powiatu
Rypin, 16.10.2022. Nadanie patronatu nad powiatem rypińskim bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćBłogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony patronem powiatu rypińskiego. 16 października w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odczytano dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu patronatu dla powiatu rypińskiego. Wysłuchali go biskup Piotr Libera, władze powiatu i miasta, i specjalnie zaproszony na uroczystość brat ks. Jerzego - Józef Popiełuszko z żoną. Jak podkreślano, to pierwszy powiat w województwie kujawsko-pomorskim i w diecezji, który otrzymuje swego patrona. W ubiegłym roku radni powiatu jednogłośnie podjęli uchwałę o woli ustanowienia bł. ks. Jerzego patronem ich jednostki samorządowej. Wiosną tego roku pozytywną decyzję w tej sprawie wydała Stolica Apostolska.
Październik. Z Wielkopolski na Mazowsze
Płock, 26.10.2022. Pierwsza wizyta bp. Szymona Stułkowskiego. Agnieszka Małecka /Foto GośćBp Szymon Stułkowski z Poznania został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim. Papieską decyzję ogłoszono 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. - Decyzję Ojca Świętego przyjmuję i rozumiem jako kontynuację tej misji, którą przy święceniach kapłańskich związałem ze słowami proroka Jeremiasza: "Pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę" (1, 7). Z Wielkopolski przenoszę się więc na Mazowsze, znad Warty nad Wisłę. Ufam, że to, co się rozpoczyna, będzie służyło chwale Bożej - powiedział biskup Szymon w wypowiedzi dla mediów archidiecezji poznańskiej po ogłoszeniu nominacji.
Październik-listopad. Pierwsze kroki pasterza
Płock, 26.11.2022. Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Agnieszka Małecka /Foto Gość31 października biskup Szymon Stułkowski objął kanonicznie diecezję płocką, zaś 26 listopada dokonał uroczystego ingresu do płockiej bazyliki katedralnej. - Stając jako biskup pośród członków Kościoła, który jest na tej ziemi, biorę na siebie odpowiedzialność za przepływ strumieni wiary żywej do serc ludzi, którzy tu żyją - powiedział biskup w czasie ingresu. Od początku swego pobytu w diecezji spotykał się z różnymi wspólnotami: księży emerytów, Wyższego Seminarium Duchownego, z siostrami zakonnymi, a także odwiedził sanktuarium Bożego Miłosierdzia i niektóre diecezjalne sanktuaria i parafie. Często powtarza w kazaniach, że "chce być blisko ludzi, bo i Bóg stał się bliski każdemu z nas".
W pierwszym liście pasterskim do diecezjan napisał m.in. "Staję przed wami w pokorze, świadom moich słabości i niedoskonałości. Wiem, że urząd biskupa związany jest z autorytetem w Kościele. Jestem jednak głęboko przekonany, że jeśli nie stanie za urzędem styl mojego życia jako człowieka, katolika, kapłana i biskupa, nie obroni mnie autorytet urzędu".
Napisał także o pragnieniu spotkania się z mieszkańcami diecezji, bo jest odpowiedzialny za ich zbawienie: "Pan Bóg otwiera przed nami szansę spotkania, byśmy dzielili się doświadczeniem wiary, które mamy w sobie. Zdaję sobie sprawę, że jako biskup diecezji płockiej mam dzielić się z Wami moim doświadczeniem Boga, z niego mam czerpać inspirację do pracy pośród Was. Chcę będąc z Wami »pachnieć« Chrystusem".
Grudzień. Kaplica zawsze otwarta
Ciechanów, 8.12.2022. Inauguracja kaplicy wieczystej adoracji. Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćW uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Szymon Stułkowski zainaugurował w Ciechanowie, w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej kaplicę wieczystej adoracji pw. św. Jana Pawła II. Z wielkiego pragnienia modlitwy i zawierzenia Maryi zrodziło się to dzieło, w które do tej pory zaangażowało się ponad 400 osób. - Niech nie zabraknie kolejnych i nowych osób adorujących w dzień i w nocy Najświętszy Sakrament, aż Jezus powtórnie przyjdzie - powiedział w homilii biskup płocki.
Biskup Szymon na zakończenie liturgii poprowadził eucharystyczną procesję do bocznej kaplicy. Tłum ludzi na dłuższą czy krótszą chwilę zatrzymywał się na cichą modlitwę, wśród nich były siostry zakonne, osoby niepełnosprawne i bardzo wielu młodych ludzi. Specjalnie wykonaną do ciechanowskiej kaplicy monstrancję przywiózł z Gdańska Mariusz Drapikowski. Jak zaznaczył, łączy ona tę kaplicę z innymi podobnymi miejscami ciągłej modlitwy o pokój na całym świecie.
Kaplica pw. św. Jana Pawła II jest miejscem bezpiecznym, objętym monitoringiem. Można także towarzyszyć mdlącym się w tym miejscu na kanale YouTube.
am