- Oddajemy chwałę Tej, która odpowiadając na Boże wezwanie, dała doskonały wzór współpracy z Jego łaską - nauczał w kościele pasjonistów bp Mirosław Milewski.
Biskup pomocniczy diecezji płockiej przewodniczył Nieszporom i Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki. Uroczysta liturgia rozpoczęła obchodzoną w tej świątyni od wieków oktawę tego święta, tradycyjnie nazywaną "odpustami".
Witając księdza biskupa o. Wiesław Wiśniewski, pasjonista, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki, zwrócił uwagę, że w przasnyskim kościele klasztornym już od kilku stuleci trwa radość, która rodzi się z czci oddawanej Matce Bożej Niepokalanej, a 45 lat temu obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki został ozdobiony koronami papieskimi.
- Dzisiejszy dzień jest szczególnie radosny dla każdego czciciela Matki Bożej - zauważył w homilii bp Milewski. - Świętujemy w nim początek istnienia Maryi, która została poczęta w łonie św. Anny i zachowana od grzechu pierworodnego ze względu na przyszłe zasługi Pana Jezusa. Sam Bóg zachował Ją od zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski, aby była godnym mieszkaniem Jego Syna. W ten sposób uczynił Ją najpiękniejszą ze wszystkich swoich stworzeń - przekonywał hierarcha.
Nawiązując do czytań mszalnych, zauważył, że Pan Bóg nie pozostawił pierwszych ludzi bez pomocy, kiedy ulegli w raju pokusie szatana, ale zapowiedział "nową Ewę", której potomstwo zmiażdży głowę węża. - Maryja, która została wybrana, aby być "nową Ewą", została obdarzona "pełnią łaski". Jest obdarzona łaską, czyli szczęśliwa, bo wolna od grzechu, któremu podlega każdy człowiek. To jest Jej imię - wyjaśnił kaznodzieja.
Przypomniał również dwa francuskie objawienia Maryi Niepokalanie Poczętej: w 1830 roku młodej zakonnicy Katarzynie Labouré, z poleceniem szerzenia kultu Niepokalanego Poczęcia Maryi w objawieniu Cudownego Medalika oraz w 1858 roku w Lourdes, gdzie Matka Boża objawiła się czternastoletniej Bernadecie Soubirous. Wtedy określenie "Niepokalanie Poczęta" zostało potwierdzone przez samą Maryję.
Prawda o niepokalanym poczęciu pozwala nam dostrzec w Maryi nadzieję dla każdego z nas. Ona wskazuje na różne sposoby, jak być, jak stawać się pięknymi w oczach Boga. Przypomina i uczy nas, na czym polega właściwie przeżywane chrześcijaństwo! A dzieje się tak, gdy ciągle, czasami nawet wbrew sobie i przeciwnościom, mówimy Bogu swoim życiem "bądź wola Twoja" w rodzinie, w pracy, w domu czy w szkole, w kapłaństwie, w biskupstwie.
- Z wieloletnią tradycją przasnyska oktawa ku czci Niepokalanej u ojców pasjonistów to czas swoistych rekolekcji adwentowych dla tych, którzy tu przychodzą na modlitwę. Najpełniej czcimy Niepokalanie Poczętą, starając się żyć w łasce uświęcającej - wyjaśnił biskup. Zachęcił do uczestnictwa w oktawie, skorzystania ze spowiedzi i słuchania głoszonego przez osiem dni słowa Bożego. - Wpatrując się w Niepokalaną, uświęcajcie się, zatroszczcie o świętość swojego życia. Ona jest dla nas grzeszników najprostszą ścieżką do spotkania z Bogiem, przede wszystkim dla ludzi słabej wiary, poszukujących i tych, którzy poplątali się w swoich życiowych wyborach - przekonywał kaznodzieja.
Po Eucharystii bp Mirosław wręczył katechetce Grażynie Pszczółkowskiej medal "Zasłużony dla katechizacji Diecezji Płockiej", przyznany przez biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego.
Biskup Milewski przewodniczył również procesji eucharystycznej wokół placu przykościelnego, którą uświetniła swoją muzyką orkiestra dęta Straży Pożarnej z Przasnysza. W uroczystej liturgii uczestniczyli ojcowie pasjoniści, księża z sąsiednich parafii na czele z ks. Jackiem Daszkowskim, dziekanem przasnyskim, siostry zakonne, strażacy, asysta procesyjna, ministranci oraz liczne grono wiernych.
Wojciech Ostrowski