- Wszyscy mamy doświadczenie rodziny, dlatego naszym zadaniem jest dawanie świadectwa, że to jest najlepsze rozwiązanie - zwrócił się do uczestników sobotniej konferencji naukowej o małżeństwie i demografii bp Szymon Stułkowski.
W tytule konferencji pojawiły się słowa "obawy i nadzieje", dlatego prelegenci, reprezentujący uczelnie z Warszawy, Szczecina i Krakowa, obok dość pesymistycznych diagnoz starali się wskazać drogi wyjścia. Na przykład na konieczność kształtowana zdrowego modelu ojca i wychowanie do tego modelu wskazał ks. prof. Andrzej Najda z UKSW. To odpowiedź na niepokojącą diagnozę "nieobecnych ojców w rodzinie".
- Mamy do czynienia z pokoleniem dorosłych, z których stosunkowo duża część nie ma doświadczenia w zakresie ojcostwa. Nie wiedzą, co to znaczy być ojcem, ani co to znaczy mieć ojca. Dzisiaj ojciec często jest traktowany zadaniowo, ma problem ze zdefiniowaniem swojej własnej roli i pozbawiony jest autorytetu - wyjaśniał ks. prof. A. Najda.
Z kolei Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia, wyjaśniając przyczyny kryzysu demograficznego, z którym będzie musiała zmierzyć się Polska w najbliższych dekadach - prognozowany spadek do 21 milionów ludzi, wskazał na kilka rozwiązań. Pierwsze to otwarcie na migrację, ale przede wszystkim na ludzi kulturowo nam bliskich. Inne formy wyjścia z tego impasu demograficznego to, zdaniem M. Kota, budowanie kontaktu z liczną Polonią na całym świecie, ale też z tymi, którzy identyfikują się jako Polacy, ceniąc takie jak my wartości, szczególnie wolność.
Dużą szansą wobec wyzwań demograficznych i problemu bezpłodności jest NaProTechnologia, o której mówił w czasie jednego z wykładów ks. dr Szczepan Szpoton CM z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prelegent mówiąc o istocie i skuteczności tej metody leczenia bezpłodności, m.in. wskazał na jej fundament moralny i holistyczne spojrzenie na człowieka, z uwzględnieniem nie tylko jego sfery biologicznej. Jak podkreślił na koniec, nigdy nie można zapominać, że dziecko jest darem.
Szczególne przesłanie do uczestników wczorajszej konferencji miał ks. dr Ruslan Mykhalkiv, rektor WSD w Worzelu na Ukrainie. Jego wystąpienie zostało odtworzone podczas wczorajszej sesji w Opactwie Pobenedyktyńskim. Ks. R. Mykhalkiv mówił m.in. o potrzebie dbania o proste rzeczy w życiu rodzinnym - o dobre, zwykłe słowo, wspólną modlitwę, radość ze zwykłej codzienności, której tam na Ukrainie zabrakło od momentu wybuchu wojny.
Konferencja poświęcona problematyce małżeńskiej i rodzinnej była także okazją do uhonorowania 15 osób świeckich zaangażowanych od lat w naszej diecezji w doradztwo życia rodzinnego; przy czym rekordowy staż takiej posługi wyniósł 42 lata. Całą sesję zakończył koncert zatytułowany "Dar Miłości" w wykonaniu zespołu "Moja Rodzina" z Glinojecka, czyli Aldony i Artura Wiśniewskich wraz z ich dorosłymi dziećmi.
Agnieszka Małecka