Nowy numer 5/2023 Archiwum

"Tam, gdzie leży Boży Syn"

Płocki konkurs na szopkę bożonarodzeniową towarzyszący Orszakowi Trzech Króli to wspaniała okazja, by rodziny mogły wykazać się kreatywnością, wspólnie spędzić czas i już teraz poczuć ciepło Bożego Narodzenia. Właśnie rusza etap szkolny tego konkursu.

Każdego roku, gdy do sekretariatu Wydziału Katechetycznego płockiej kurii, który jest współorganizatorem tego wydarzenia, docierają szopki bożonarodzeniowe, jury na etapie miejskim ma zwykle spory dylemat. Wiele z tych prac konkursowych to niemal profesjonalnie wykonane dzieła sztuki rękodzielniczej, które w piękny i pomysłowy sposób - choćby pod względem doboru materiału - oddają prawdę o narodzeniu Bożego Syna i Świętej Rodzinie.

Komisja konkursowa ceni sobie także staranność i autentyzm; ważne jest, by jak najwięcej elementów szopki zostało wykonanych własnoręcznie - szczególnie dotyczy to poszczególnych postaci. Jak można było usłyszeć od uczestników poprzednich edycji, takie prace nie powstają w tydzień; zwykle zbiera się materiały i tworzy projekt dużo wcześniej. Każdy członek rodziny, od najstarszego do najmłodszego ma tu swoją rolę i zadania. Najważniejsze to wspólnie spędzony czas i możliwość przekazania dzieciom prawd wiary poprzez działania plastyczne.

Z kolei organizatorzy - Zespół Organizacji Katolickich i Wyznaniowych w Płocku tworzących komitet organizacyjny OTK oraz wspomniany wydział katechetyczny - zwracają uwagę na rolę konkursu w podtrzymywaniu tradycji budowania szopek, rozwijanie wrażliwości estetycznej u dzieci i młodzieży oraz budowanie pozytywnych więzi w rodzinie. W tym roku hasłem konkursu, do którego warto nawiązać w swojej szopce, są słowa: "Niech prowadzi nas gwiazda, tam gdzie leży Boży Syn".

Właśnie rusza jego etap szkolny, który potrwa do 17 grudnia. Mogą brać w nim udział wszyscy uczniowie uczęszczający do przedszkola, szkoły na terenie miasta Płocka. Każda taka placówka może złożyć jedną pracę na etapie miejskim. Z autorów tych prac zostanie wyłonionych 3 laureatów konkursu, a ogłoszenie wyników nastąpi 6 stycznia 2023 r.

Każde zgłoszenie powinno być opatrzone informacją zawierającą dane autora: imię i nazwisko, dokładny adres korespondencyjny, numer telefonu, adres e-mail, opis szopki oraz oświadczenie, że zgłoszony projekt jest oryginalnym dziełem autora oraz zgoda rodziców/prawnych opiekunów na udział w konkursie. W regulaminie organizatorzy m.in. zastrzegają sobie prawo niedopuszczenia do konkursu prac niezgodnych z chrześcijańskim przesłaniem.

Pełen tekst regulaminu dostępny na stronie www.katechetyczny.diecezjaplocka.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy