GN 4/2023 Archiwum

Przeczytasz w 47. numerze "Gościa Płockiego"

W nowy rok liturgiczny i Adwent wchodzimy z przesłaniem biskupa Szymona Stułkowskiego, który 26 listopada odbył swój ingres do płockiej katedry.

Przynoszę wiarę i chcę się nią z wami dzielić - to jedno z głównych przesłań nowego biskupa płockiego, o którym m.in. mówi w pierwszym wywiadzie udzielonym "Gościowi Płockiemu".

Przynoszę wiarę w to, że od Boga wyszedłem, że to On stworzył mnie przez moich rodziców, na swój obraz i podobieństwo. Przynoszę wiarę w to, że przez zjednoczenie z Chrystusem w godzinie mojego chrztu otrzymałem największą godność, jaką może otrzymać człowiek: stałem się przybranym dzieckiem Bożym. Przynoszę wiarę w to, że wszyscy ochrzczeni są równi w godności i w działaniu na rzecz budowania Królestwa Bożego. W mojej duchowej walizce jest doświadczenie wspólnoty Kościoła, które zdobywałem przez lata mojego życia, w tym 36 lat posługi kapłańskiej. Przynoszę moje porażki, upadki, zwątpienia i nadzieje oraz przede wszystkim moje nawrócenia i świadomość, że Duch Boży prowadzi mnie swoimi ścieżkami.

Zaś na pytanie, z jaką wizją wspólnej drogi i pracy przychodzi do diecezji płockiej właśnie teraz, na początku Adwentu i nowego roku duszpasterskiego, odpowiada:

Żeby sprawa była jasna, nie przynoszę w teczce żadnego projektu, który chciałbym narzucić Kościołowi w naszej diecezji. Mam pewne przemyślenia, omadlam wiele spraw, ale chciałbym, by wizja była owocem naszej wspólnej modlitwy do Ducha Świętego i wsłuchania się w to co On mówi dzisiaj do Kościoła w diecezji płockiej. Mam świadomość, że On nie zaczyna mówić dopiero teraz, gdy w diecezji pojawia się drugi w historii biskup o imieniu Szymon, ale że mówi tu od prawie 950 lat. Są pewne znaki, które Pan Bóg nam daje: za trzy lata 950. rocznica utworzenia diecezji płockiej, za dziewięć lat 100. rocznica objawienia się Jezusa Miłosiernego świętej Siostrze Faustynie czy wreszcie droga synodalna, na którą zaprosił nas papież. Będziemy rozmawiać, jak te znaki odczytać i podjąć.

Zachęcamy do lektury całego wywiadu z biskupem płockim na s. II i III.

W tym numerze piszemy również:

  • o obchodach Światowych Dni Młodzieży w diecezji i peregrynacji relikwii bł. Carla Acutisa - na s. I;
  • o relikwiach bł. Klary Szczęsnej, które przybyły do Mławy i Żuromina - na s. IV;
  • o ważnych szkoleniach profilaktycznych dla młodzieży, które zorganizowała ciechanowska Metanoia - na s. IV;
  • o pomysłach na odnowienie życia parafialnego, na przykładzie parafii Strzegocin - na s. V;
  • o charytatywnej działalności płockiej Caritas, która z myślą o Ukraińcach rozszerzyła zakres swej pomocy - na s. VI;
  • o tworzącej się kaplicy wieczystej adoracji w Ciechanowie - na s. VII;
  • o różnych obliczach czuwania, na przykładzie strażaków, harcerzy, żołnierzy i wolontariuszy; w naszym nowym, adwentowym cyklu - na s. VIII.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy