Odczytanie bulli papieskiej z nominacją bp. Szymona Stułkowskiego na biskupa płockiego, przekazanie pastorału i zajęcie przez nowego pasterza miejsca na katedrze - to wymowne momenty liturgii, która 26 listopada odbyła się bazylice katedralnej w Płocku.
Uroczysty ingres bp. Stułkowskiego do płockiej katedry był liturgicznym dopełnieniem przyjęcia przez niego posługi pasterskiej w diecezji płockiej. Wymownymi symbolami będą pastorał, który nowy biskup płocki otrzyma z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce, oraz katedra, na której zasiądzie nowy pasterz Kościoła na Mazowszu Północnym i ziemi dobrzyńskiej. W ten sposób, w dawnych symbolach, zostania mu przekazana pełnia władzy w diecezji.
To druga taka uroczystość w nowym tysiącleciu. Przypomnijmy, że poprzednia miała miejsce w 2007 r., gdy diecezję obejmował bp Piotr Libera. Teraz nowy pasterz Kościoła płockiego przychodzi z Poznania, podobnie jak dwaj jego poprzednicy po II wojnie światowej - Tadeusz Paweł Zakrzewski i Bogdan Sikorski, obydwaj spoczywający w krypcie bazyliki katedralnej. Co ciekawe, 26 listopada przypada 61. rocznica śmierci bp. Zakrzewskiego, ordynariusza płockiego w latach 1946-1961.
Stosowny obrzęd przekazania insygniów władzy biskupiej miał miejsce na początku liturgii, po odczytaniu bulli papieskiej. Nowemu biskupowi został wtedy przekazany pastorał i zajął on miejsce na zabytkowej katedrze, czyli ozdobnym fotelu przy głównym ołtarzu. Stamtąd będzie przewodniczył odtąd liturgii, będzie nauczał, udzielał święceń, błogosławił i posyłał lud Boży. Te najbardziej uroczyste momenty władzy rządzenia diecezją będą się dokonywały właśnie na katedrze i z pastorałem w ręku.
Pastorał, który został użyty w czasie dzisiejszej celebracji, pochodzi z 1938 r. i posługiwał się nim pochodzący z diecezji płockiej sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek, późniejszy biskup w Łucku, na terytorium dzisiejszej Ukrainy. W czasie liturgii na ołtarzu zostały złożone relikwie Krzyża Świętego, a także herma z XIV w. z relikwiami św. Zygmunta, króla i męczennika, patrona Płocka i parafii katedralnej, a także relikwie św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej, oraz relikwie św. Andrzeja Boboli, patrona Polski oraz metropolii warszawskiej. Do sprawowania Mszy św. użyto XIII-wieczny kielich, ufundowany przez księcia Konrada I Mazowieckiego.