Nowy numer 49/2022 Archiwum

Ciechanów. Metanoia edukuje młodzież

Prawie od roku w działa Punkt Konsultacyjny dla zranionych w Kościele, który Centrum Psychologiczno-Pastoralne "Metanoia" prowadzi we współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Także tam zorganizowano szkolenie dla młodzieży, które poruszało temat przemocy seksualnej.

Młodzi mają w sobie potężną siłę w dążeniu ku dobru. Postawy osób dorosłych, które mogą stać się sprawcami przemocy, nie zawsze są jasne, klarowne, jednoznaczne. Młode osoby, posiadając wiedzę o tym, co charakteryzuje sprawcę, co definiuje proces uwodzenia, będą umiały stworzyć grupę, która wesprze najsłabszych, a jednocześnie ochroni siebie przed takim doświadczeniem – mówiła s. Katarzyna Besiekierska, która na co dzień edukuje dorosłych w temacie profilaktyki przemocy seksualnej dzieci i młodzieży, a zawodowo zajmuje się ochroną dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Prelekcja była częścią spotkania młodzieży ze wspólnoty Wojsko Gedeona. Konferencja połączona z warsztatami miała im uświadomić, na co powinni uważać, jak wzmacniać poczucie własnej wartości. Miała również uświadomić im, że niektórzy ludzie mogą mieć złe intencje, jednocześnie przypominając, że jest wielu dorosłych, którzy chcą być dla nich wsparciem.

O tym, jak ważny jest to temat, przypominał także ks. Maciej Szostak, dyrektor filii "Metanoi" w Ciechanowie, który zorganizował konferencję. – Temat nie jest łatwy, lecz trzeba go poruszać na spotkaniach. Chcemy ich uczulać, aby nie tylko na siebie uważali i byli czujni, ale też w sytuacji zagrożenia albo wiedzy o jakimś przestępstwie wiedzieli, co zrobić, jak zareagować – wyjaśniał ks. Szostak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy