Biskup Piotr Libera przewodniczył uroczystościom 35-lecia parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie i poświęcił nowe witraże w parafialnej świątyni.
Warto spojrzeć na świat od strony Pana Boga, bo wtedy łatwiej pokochać i uwierzyć – mówił w Mławie biskup Piotr Libera.
Gdy spoglądamy na Boga i Kościół czysto formalnie, od zewnątrz, wtedy nie odkryjemy jego piękna, jego bogactwa. Trzeba wejść do środka, do wnętrza. To jest właśnie lekcja, jakiej udzielają nam witraże w przestrzeni sakralnej. Nie można patrzeć na witraże od zewnątrz świątyni, bo nic wtedy nie zobaczysz. Nic albo niewiele. Trzeba być wewnątrz i oglądać je przy pełnym świetle. Od zewnątrz nie można zrozumieć Kościoła, a od wewnątrz trzeba nań rzucić światło Ducha Świętego. Trzeba patrzeć na Jego oblubienicę oczyma Jezusa i kochać Jego sercem.
Dokładnie 4 listopada minęło 35 lat od utworzenia parafii na Osiedlu Książąt Mazowieckich. W ciągu minionych lat wspólnota ta zbudowała kościół i budynki parafialne, a teraz ofiaruje dwa ważne dary na swój jubileusz. Są to powstała w tym roku wspólnota Rycerzy Jana Pawła II i nowe witraże do parafialnej świątyni.
- Chcieliśmy w tym roku złożyć Panu Bogu szczególne dwa dary: powołanie do istnienia w naszej parafii chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II oraz dokonać poświęcenia 65 witraży, których zainstalowanie poprzedziło wstawienie tyleż samo nowych okien. Prace w tym zakresie trwały od 2017 do 2022. Projekt witraży, ich wykonanie, wymianę pakietów okiennych i wstawienie witraży, po uzyskaniu uprzednio na to zgody ówczesnego biskupa płockiego Piotra Libery, dokonała Pracownia Witraży Godlewscy z Ciechanowca – mówi ks. prał. Kazimierz Ziółkowski, proboszcz parafii.
Do jubileuszu nawiązał w czasie liturgii biskup Libera: - Znaleźli się ludzie, którzy zapragnęli mieć w Mławie nie tylko swój nowy dom, ale również zatęsknili za domem Boga żywego mieszkającego pośród nas. I tak, jak przez całe wieki, na północnych rubieżach mazowieckiej diecezji powstawały świątynie wielkie i piękne, budowane wiarą, nadzieją i miłością naszych ojców – tak stało się i tutaj. I dzięki pracy i ofierze ludzi wierzących oraz kolejnych księży proboszczów i wikariuszy powstała ta piękna, nowoczesna świątynia. Narodziła się kwitnąca wspólnota parafialna – powiedział w homilii biskup Piotr.
Mówiąc o wymowie nowych witraży, powiedział, że to dzieło jest "swoistą katechezą, przesłaniem i ukazywaniem prawd wiary". - Witraże rzeczywiście mają szczególną moc przekazywania tajemnicy niewidzialnego Boga. Gra świateł i kolorów, przezroczystość szkła, delikatność promieni słońca, które wydobywają kolejne szczegóły, inne o różnych porach dnia i roku, niezwykłe piękno bijące z tych obrazów pociąga serce ku Bogu, ku medytacji, nastraja do modlitwy, skupienia, zanurzenia w świecie nas otaczającym, ale utkanym jakby z innej materii. W spotkaniu między światłem, barwami o różnym natężeniu, szkłem różnej faktury, rodzi się coś naprawdę fascynującego. W naszym skończonym świecie można poniekąd dotknąć przez chwilę nieskończoności. Można rozpoznać delikatne oblicze Pana. Oblicze Tego, który był, który jest i który wciąż przychodzi. Można doświadczyć Tego, który przechadza się jak niegdyś po ogrodzie stworzenia, szuka kontaktu z człowiekiem, bądź ukrywa się w promieniach światła, słońca, w barwach natury. Witrażowa prezentacja staje się rzeczywiście niezwykłą katechezą o Chrystusie, o Kościele, o sakramentach, o świętości – powiedział.
W ponad trzy dekady istnienia parafii wpisały się mocne akcenty papieskie, wszak były to lata pontyfikatu Jana Pawła II oraz męczeństwo i owoce świętości życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. I to dlatego przed kościołem stanął pomnik kapłana męczennika, a kilkunastu mężczyzn utworzyło chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II – a więc trwałe i żywe pomniki powstałe w cieniu mławskiego kościoła.
Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski erygował 4 listopada 1987 r. biskup Zygmunt Kamiński. 8 października 2000 r. biskup Stanisław Wielgus dokonał poświęcenia nowego kościoła.
Więcej w następnym papierowym wydaniu "Gościa Płockiego" na 13 listopada.