Ratują nas więzi - podkreślamy w tekstach opublikowanych w najnowszym "Gościu". Więzi z historią, z nauczycielem, po prostu z człowiekiem, a przez to wszystko - z Bogiem.
W Pawłowie Kościelnym poświęcono przed tygodniem ciekawy pomnik dedykowany Bohaterom Niepodległości (1918-1956). Taki był zamysł ks. proboszcza Huberta Komorowskiego i środowisk patriotycznych z regionu, aby w jednym miejscu zgromadzić ziemię z miejsc, gdzie była przelewana krew i gdzie złożono heroiczne świadectwo patriotyzmu. O tym wydarzeniu piszemy na s. I.
- Choroba, która drąży edukację, rozwija się po cichu i umyka statystykom – przestrzega prof. Janusz Kempa z Płocka. - Uratować nas mogą nietuzinkowi pedagodzy, którzy z determinacją poprowadzą to dzieło dalej. Covid i zdalne nauczanie zrujnowało relacje między nauczycielem i uczniem. Gdy uczeń czegoś nie rozumie, ja mu to uświadamiam, a następnie staram się pomóc. W zdalnym nauczaniu uczeń nie wie, że nie umie, a to rujnuje sposób myślenia i nauki – dodaje. Ciekawe i ważne przemyślenia płockiego fizyka na s. IV.
Kiedyś, pomiędzy jesienną a zimową porą, pośród gwaru spotkań niczym wieczorna mgła, snuły się gawędy ludzi, którzy chociaż nie posiadali zbyt wiele, to zawsze znaleźli dla siebie czas – dzisiaj jest to "towar" deficytowy. O dawnych jesiennych zwyczajach, spotkaniach i gawędach piszemy na s. VI-VII.
W tym numerze piszemy również: