Bp Mirosław Milewski przewodniczył uroczystościom poświęcenia i odsłonięcia pomnika Bohaterów Niepodległości w parafii św. Macieja Apostoła.
Biskup pomocniczy diecezji płockiej przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju na świecie, ojczyzny oraz bohaterów niepodległości. Towarzyszyli mu ks. Tomasz Trzaska - kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych, oraz ks. prał. Piotr Joniak - dziekan dzierzgowski.
W kazaniu biskup mówił, jak ważne jest uczczenie i sprowadzenie do ojczyzny prochów obrońców Polski, bohaterów, walczących o jej wolność, niepodległość i suwerenność. Byli wśród nich żołnierze wyklęci, dla których II wojna światowa nie skończyła się w roku 1945, bo walczyli dalej z komunistycznym terrorem.
- Nasi "wyklęci" przez ówczesną władzę umierali na ustach z wezwaniem Boga, rysowali krzyże na ścianach zagrzybionych piwnic, oddawali się w modlitwie pod opiekę Maryi Królowej Polski, i wierzyli, że zmartwychwstały Pan przywróci im kiedyś godność - podkreślił bp Mirosław.
- Kto zliczy dziś tak wielu bezimiennych bohaterów, bez trumien i grobów, pochowanych pod przydrożną brzozą, w zbiorowych, leśnych mogiłach czy pod płotem komunistycznej katowni? - pytał kaznodzieja. - Nie będzie to możliwe, ale obowiązuje nas pamięć: "Jeśli zapomnę o Nich - Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie!" - powtórzył za Mickiewiczem z "Dziadów".
- Co sprawiło, że możemy się dziś spotkać na polskiej, wolnej ziemi, aby uczcić bohaterów poległych w czasie wojen i niewoli? Mimo wojen, klęsk, niepowodzeń - nasi przodkowie kultywowali polską tradycję. Nieustannie modlili się do Boga o wolność i o odnowę moralną narodu, bo wiadomo było, że wolność mogą wywalczyć jedynie ludzie prawego sumienia - nauczał hierarcha. Tłumaczył, że nad zdobytą wolnością trzeba wciąż pracować, a nade wszystko – zaczynać od samego siebie. - I żeby ojczyzna była "silna jak głaz", trzeba samemu sobie stawiać wysokie moralne wymagania - dodał bp Mirosław.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny, gdzie ks. biskup poświęcił pomnik Bohaterom Niepodległości "W hołdzie obrońcom Ojczyzny i wszystkim naszym rodakom poległym i pomordowanym w walce z niemieckim i sowieckim najeźdźcą w latach 1918 - 1956". W krypcie pod pomnikiem zostały złożone urny z ziemią pochodzącą z grobu żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej w Chorzelach, z pola walki pod Kamieńską Górą podczas kampanii wrześniowej 1939 r. oraz z tzw. Łączki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie bezimiennie grzebano pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po odsłonięciu pomnika odczytany został apel poległych i oddana salwa honorowa. Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa.
- Pamięć o bohaterach poprzednich pokoleń daje siłę pokoleniom, które bronią niepodległości - zauważył wicepremier Henryk Kowalczyk. W uroczystościach uczestniczyli również m.in. posłanka Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciele samorządów ze starostą przasnyskim Krzysztofem Bieńkowskim i starostą mławskim Jerzym Rakowskim, żołnierze z 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu i 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, strażacy, policjanci, grupy rekonstrukcji historycznej, harcerze, kombatanci, poczty sztandarowe szkół i instytucji.
Przed Mszą św. można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Dzierzgowa. Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu na piknik militarny zaprosili uczestników żołnierze i rekonstruktorzy historyczni. Poczęstunek dla gości przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich i Parafialny Zespół Caritas.
Patriotyczno-religijne uroczystości w Pawłowie Kościelnym zostały zorganizowane przez parafię pw. św. Macieja Apostoła, Społeczny Komitet Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości w Pawłowie Kościelnym na czele z ks. proboszczem Hubertem Komorowskim oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie objął swym patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda.
- Zadanie przekazania pamięci o bohaterach niepodległości zostało wykonane. Następne pokolenia, miejmy nadzieję, będą kontynuatorami miłości do wolnej ojczyzny - podsumowuje Jadwiga Płodziszewska, sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Upamiętnień Bohaterów Niepodległości.
Wojciech Ostrowski