Z wyjątkowym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy 16. Mazowieckiego Konkursu Literackiego.
Hasłem tegorocznej edycji konkursu były słowa: "Twierdzą nam będzie każdy próg...", które w niezwykły sposób połączyły obchody Roku Marii Konopnickiej z literackim odzewem na tragizm i okrucieństwo wojny w kontekście wydarzeń w Ukrainie. Z trudnym i aktualnym tematem zmierzyło się ponad 40 autorów z Polski i zagranicy, których wiersze i proza zostały bardzo wysoko ocenione przez jury konkursowe. Wszystkie nadesłane prace zostały uznane za interesujące. Jak przyznaje koordynatorka konkursu, przewodnicząca Koła Miłośników Sztuki TARAS Bożenna Beata Parzuchowska, temat tegorocznej edycji konkursu w związku z agresją Rosji na Ukrainę nasunął się sam, stając się niejako oczywistą koniecznością. "Obrazy cierpienia i okrutnych doświadczeń niewinnych ludzi, szczególnie dzieci, nie mogą pozostać obojętne w sercach i umysłach ludzi wrażliwych, nie mogą nie budzić empatii dla krzywdzonych, nie mogą nie rodzić sprzeciwu, nie mogą nie budzić lęku o jutro" - pisze B. Parzuchowska we wstępie do antologii pokonkursowej. - Takie refleksje i takie emocje znalazły odzwierciedlenie w twórczości licznych literatów w Polsce i na świecie - dodaje koordynatorka.
"nie tak miało być /Ukraino /dlatego musimy się wspierać /gdy szydzi nam w oczy czas wojny (...) trzeba nam życie zatrzymać /w pieśń stopić serca dźwięki /kanonu żywych prawd bronić /przeskoczyć kaniony lęku" - pisze w wierszu "Trzy siostry" Anna Barbara Czuraj-Struzik z Działdowa. W utworach konkursowych nie zabrakło nawiązań o charakterze religijnym. Przykładem może być tu wiersz Katarzyny Dominik z Dobrzyc "Krzyż znad Dniepru", w którym czytamy: "Kiedy ich los został zapisany w aneksie nocy /modlili się głębią ostrości spływającą z krzyża /a tęsknotę za ojczyzną, cierpienie i ból /nieśmiało wplatali w suplikę do życia".
Utwory konkursowe wybrzmiały w spektaklu poetycko-muzycznym, który rozpoczął finał 16. Mazowieckiego Konkursu Literackiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jego uczestnicy mogli zobaczyć inscenizację opowiadania Elżbiety Zakrzewskiej z Działdowa, laureatki nagrody specjalnej, w której występują takie postacie, jak córka Marii Konopnickiej, Zofia Mickiewiczowa, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański i Lucjan Rydel.
Laureatami konkursu zostali: (w kategorii poezja) I miejsce - Zofia Hoffer z Działdowa, II miejsce - ex aequo - Urszula Lewartowicz z Lublina i Anna Czartoszewska z Szepietowa, III miejsce - ex aequo - Wojciech Majkowski z Bydgoszczy i Anna Barbara Czuraj-Struzik z Działdowa; (w kategorii proza) I miejsce - Iwona Szewczak z Pruszkowa, II miejsce - Stanisław Radomski z Przasnysza, III miejsce - Krystyna Sztramska z Działdowa. Jury przyznało także kilka wyróżnień. Wyjątkowymi dodatkowymi nagrodami dla laureatów były zamieszczone w internecie nagrania ich utworów w interpretacji Cezarego Papaja, lektora radiowego i telewizyjnego.
Zorganizowany przez Koło Miłośników Sztuki TARAS konkurs odbył się pod patronatem burmistrza Przasnysza Łukasza Chrostowskiego.
Wojciech Ostrowski