W Kamieniu Kotowym obok Tłuchowa odsłonięto wczoraj krzyż i tablicę, upamiętniające śmierć Szczepana Stryjewskiego ps. Józef, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, który zginął tu w starciu z funkcjonariuszami KBW, UB i MO.
Podczas tej uroczystości szczególnie modlono się i przypomniano o ludziach, którzy wspierając walkę podziemia niepodległościowego, również płacili bardzo wysoką cenę. - Te rodziny, poprzez danie kawałka chleba, ubrania, czy udzielenie schronienia też prowadzili walkę z czerwonym okupantem. Zapłacili za to ogromną cenę - więzieniem, szykanami, czy zniszczeniem całego dorobku życia. Tak było w Kamieniu Kotowym - przypomniał Paweł Felczak.
Po liturgii konwój samochodów na czele z rekonstruktorami przejechał do Kamienia Kotowego, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia krzyża i umieszczonej na głazie tablicy, upamiętniającej śmierć Szczepana Stryjewskiego. Tuż obok została zamontowana tablica edukacyjna, na której można przeczytać opis wydarzeń z 1948 r.
Symboliczny wymiar ma fakt, że zostały ustawione na ziemi należącej do kolejnego pokolenia Różańskich. Jak przypomniał w czasie ceremonii Andrzej Przemyłski, wiceprezes SH im. 11 GO NSZ, Tadeusz Różański "za pomoc bandzie" - jak komuniści nazywali żołnierzy podziemia niepodległościowego, został wtrącony do więzienia, a jego gospodarstwo spłonęło. Jego krewni, a także rodziny żołnierzy wyklętych, w tym Szczepana Stryjewskiego uczestniczyli w tym wydarzeniu. Przy krzyżu i tablicy pamiątkowej harcerze odczytali Apel Pamięci, zabrzmiał utwór "Śpij kolego", a poszczególne delegacje złożyły kwiaty.
Nie był to koniec uroczystości, bo tuż po niej organizatorzy zaprosili wszystkich do Turzy Wilczej na piknik rodzinno-historyczny. Tam odbyła się prezentacja wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy konspiracji, a także wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich, poprowadzone przez Ludowy Zespół Ziemi Dobrzyńskiej. O posiłek zadbało Stowarzyszenie Nowoczesna Gospodyni z Turzy Wilczej.
Wczorajsza uroczystość została zorganizowana wspólnym wysiłkiem SH im. 11 GO NSZ, parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie, Gminy Tłuchowo, tutejszego GOK-u, a także Światowego Związku AK koło w Płocku. Inicjatywę wsparło Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a także Nadleśnictwa w Skrwilnie, Gostyninie i Lidzbarku oraz Tartak Halama. Muzyczną oprawę liturgii oraz ceremonii w Kamieniu Kotowym zapewniła gminno-parafialna orkiestra dęta z Tłuchowa.
Agnieszka Małecka