W cieniu naszych kościołów i wspólnot dokonuje się wielkie dzieło wychowania. Warto o tym przypomnieć na początku nowego roku szkolnego.
Campo Bosco w Czerwińsku, wolontariat prowadzony przez katechetów w szkołach, formacja młodych w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to niektóre z ważnych inicjatyw wychowawczych, które od dawna dokonują się w Kościele płockim.
Tegoroczne campo w Czerwińsku miało hasło "Więzy krwi i Boskie DNA". Organizatorzy - salezjanie z Ośrodka Emaus w Czerwińsku chcieli w ten sposób wskazać na rolę rodziny, w której przychodzimy na świat i w której żyjemy, jak i tę rodzinę duchową, opartą o wspólnie wyznawaną wiarę. Od niemal trzech dekad to festiwal pod namiotami, na którym jest moc konferencji, warsztatów, koncertów i czasu modlitwy. - Tu na pewno wszystko jest prowadzone głębiej i z myślą o nas, młodych - stwierdziła campowiczka Kinga, która przyjechała z Olsztyna. Więcej o tym wydarzeniu na s. I.
Wolontariat w szkole jest szansą na przedłużenie katechezy w praktyce - uważa ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Płockiej Kurii Diecezjalnej. - Czy to jest szansa, aby to ich zaangażowanie przekuło się na uczestnictwo w życiu parafii, i czy same parafie chcą coś zaproponować młodym ludziom? - zastanawia się na początku nowego roku szkolnego ks. Zakrzewski. Więcej o katechetycznych dylematach na s. III.
Nie tylko imponujące rekonstrukcje historyczne, ale bardziej edukacja i pamięć o wydarzeniach z września 1939 r. w Mławie są celem nowych inicjatyw, mających na celu upamiętnienie bitwy pod Mławą sprzed 83 lat. W tym celu odnowiony został szlak turystyczny śladami tamtych wydarzeń. Więcej na s. IV.
Z pewnością nowych sił i dobrych pomysłów nabrali młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w letnim obozie Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w ośrodku Caritas w Popowie-Letnisku. - Przyjechaliśmy, aby się umocnić, bo czasami jest nam trudno wyznać otwarcie wiarę i wartości w środowisku, w który żyjemy. Tu natomiast nawiązujemy relacje z naszymi rówieśnikami, którzy tak samo wierzą i myślą. Na takim kilkudniowym obozie tworzymy wspólnotę, mamy też dużo czasu, aby otwarcie postawić pytania o Kościół i o to, co się w nim dzieje – mówią Zosia i Mateusz z diecezji płockiej. – Na katechezie w szkole wiele osób jest z przymusu, tu zaś jesteśmy, bo chcemy – dodaje Zosia. Więcej na s. V.
W tym numerze piszemy także m.in. o zbliżającej się pielgrzymce do Skępego i fenomenie tego największego maryjnego sanktuarium w diecezji - na s. VI-VII; oraz o kolejnym kościele "na peryferiach" - tym razem w Ślubowie, w parafii Gąsocin - na s. VIII.
Naszym artykułom towarzyszą galerie zdjęć, które można obejrzeć poniżej.