Nowy numer 49/2022 Archiwum

Przasnysz. Szarytka na medal

S. Danuta Pokucińska ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo została odznaczona medalem "Gloria Prasnensis Terre".

Honorowe odznaczenie za "pełną poświęceń pracę na rzecz osób ze szczegółami potrzebami" wręczyli siostrze szarytce starosta Krzysztof Bieńkowski i przewodnicząca rady powiatu Katarzyna Wróblewska.

S. Danuta przez 14 lat prowadziła świetlicę socjoterapeutyczną "Promyk Jutrzenki" Zgromadzenia SS. Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Przasnyszu. Odbywają się tam zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci z ubogich rodzin, kształtujące umiejętności społeczne i rozwijające zainteresowania. Dzieci otrzymują pomoc w odrabianiu lekcji i w rozwiązywaniu trudności szkolnych, ciepły posiłek a także uczestniczą w zorganizowanych wyjazdach wakacyjnych. Do świetlicy uczęszcza kilkadziesięcioro podopiecznych. S. Danuta odwiedzała także rodziny, które potrzebowały pomocy materialnej.

S. Pokucińska przyjęła wyróżnienie, jak mówi, z dużym zaskoczeniem. Prowadziła świetlicę jako wolontariuszka, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Czuje się doceniona przez władze, które widziały i wspomagały jej pracę. Z 14 lat w Przasnyszu najbardziej zapamiętała przygotowania do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – To była nasza wielka inicjatywa, żeby dzieci nauczyć pieśni patriotycznych i odpowiednio je przygotować do tego wydarzenia – dzieli się s. Danuta. - Było to bardzo piękne. Zachowałam płyty z tego wydarzenia, aby je sobie przypominać. Z kolei w ubiegłym roku, z racji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, przygotowaliśmy jasełka przedstawiające jego życie. To także bardzo zapadło mi w pamięci. Trzeba się było bardzo napracować, żeby dzieciom przekazać, co w tych wydarzeniach było ważne. Co roku organizowaliśmy też spotkania wigilijne i wielkanocne, na które przychodzili także rodzice dzieci ze świetlicy. To były takie ważne momenty, bo wtedy także rodzice tych dzieci uczyli się, jak wygląda Wigilia i rodzinne przeżywanie świąt - opowiada szarytka, której posługa w Przasnyszu dobiegła właśnie końca. Jej nowym miejscem pracy jest Białystok.

Medal "Gloria Prasnensis Terre" (Chwała Ziemi Przasnyskiej) przyznawany jest przez władze powiatu przasnyskiego osobom szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności. Honorowe odznaczenie za zasługi dla Ziemi Przasnyskiej zostało po raz pierwszy przyznane w 2021 roku. Laureatami medalu są m.in.: strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu Rafał Smoliński, który wykazał się szczególną odwagą i bohaterstwem, ratując z pożaru 90-letnią kobietę, o. Wiesław Wiśniewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu oraz mistrz i wicemistrz świata w trójboju siłowym Jakub Bońkowski wraz ze swoim trenerem Cezarym Pykałą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy