Przeszłość jest ciekawa, inspiruje, buduje tożsamość... W dniach 102. rocznicy Cudu nad Wisłą zachęcamy do pójścia tropem historii dawnych i nowych, które pozytywnie inspirują.
Historią, która staje się przede wszystkim świadectwem, która żyje, stawia na nogi i otwiera drogę ku Jasnej Górze, jest każdorazowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę. - Mam za co dziękować... - cieszyła się babcia rocznej Poli, wskazując na wnuczkę, która przyjechała z rodzicami i krewnymi z okolic Zawidza, Żuromina, Sierpca w odwiedziny do pielgrzymki. - Dlaczego pielgrzymka? Po prostu coś przyciąga na ten szlak. To są i ludzie, i klimat, i przeżycia, wszystko razem. Jest po co wracać i czeka się na nią cały rok - mówiła pątniczka. Więcej o pielgrzymce na s. I.
Są ludzie i historie, którym trzeba pomóc i przywrócić ich społeczności, zwłaszcza po pandemii koronawirusa. Tak już się dzieje w Przasnyszu i Wyszogrodzie, gdzie od kilku miesięcy trwają zajęcia dla osób 60+, z inicjatywy miejscowych samorządów, UKSW i IPiSS. - Te spotkania to wyrwanie nas z nudy i bycia zamkniętymi w domu, to nowe znajomości, rozwijanie talentów i uczenie się nowych rzeczy - wyliczały panie Małgorzata i Anna, mieszkanki Przasnysza, które uczestniczą w tych spotkaniach i zajęciach. Więcej o tej inicjatywie na s. IV.
"Przeszłość jest ciekawa" - to tytuł jednego z artykułów o dawnej obrzędowości związanej z chrzcinami dzieci na ziemi dobrzyńskiej. "Zabrałam ci poganina, przywiozłam chrześcijanina" - tak mówiła babka akuszerka do matki nowo ochrzczonego dziecka, jak podają przekazy o tradycjach dobrzyńskiej ziemi. Odtwarzają je uczestniczki projektu, realizowanego w gminie Rogowo. 15 sierpnia inscenizacja tamtych zwyczajów odbędzie się w Pręczkach k. Rogowa. Więcej na ten temat na s. V.
W tym numerze piszemy także:
Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć, które towarzyszą naszym publikacjom.