Nowy numer 33/2022 Archiwum

Płock. Wernisaż z pomocą

Muzeum Mazowieckie zaprasza już jutro na otwarcie wystawy reprodukcji dzieł ze zbiorów ukraińskiego Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmytiw w obwodzie żytomierskim. Będzie można wesprzeć tę placówkę.

Płockie muzeum związane jest z placówką na Ukrainie poprzez osobę Tatiany Didkowskiej - przed wojną pracownicy muzeum w Kmitowie, dziś zatrudnionej w dziale upowszechniania i promocji MM.

W trakcie wernisażu, który odbędzie się 5 lipca, będzie można obejrzeć reprodukcje 35 najpiękniejszych obrazów ze zbiorów ukraińskiego muzeum oraz obejrzeć film o tym niezwykłym miejscu, powstałym z pasji w małej miejscowości, a mieszczącym w sobie 700 dzieł sztuki.

Będzie można ponadto zapoznać się z ciekawą biografią jego założyciela, Józefa Buchańczuka i posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu pochodzącej z Żytomierza Haliny Dowbysz - sopranistki, doktorantki Narodowej Muzycznej Akademii Ukrainy imienia Piotra Czajkowskiego w Kijowie, laureatki wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Artystka wykona utwory polskich i ukraińskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Mirosława Skoryka, Stanisława Ludkiewicza i Iryny Nawojewej. Akompaniować będzie jej pianistka Hodzar Nasyrowa.

Wydarzenie nawiązuje do setnej rocznicy urodzin założyciela ukraińskiego muzeum, która przypadła 22 czerwca 2022. Dziś Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmitów jest jednym z największych muzeów na Ukrainie zbudowanych na terenach wiejskich.

W czasie trwania wystawy będzie można zakupić prezentowane reprodukcje obrazów, a środki ze sprzedaży wspomogą działalność kmitowskiego muzeum w czasie wojny na Ukrainie.

Wernisaż odbędzie się we wtorek 5 lipca o godz. 17 w kamienicy przy ul. Tumskiej 8. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama