Nowy numer 33/2022 Archiwum

Płock. Miłosierdzie w praktyce

- Najlepiej rozumie się język miłosierdzia - mówi Tadeusz Romanowski, założyciel i animator Wspólnoty Miłosierdzia Bożego, który wraz z 40 młodymi Polakami przyjechał z Wileńszczyzny do Płocka.

To nie był tylko wakacyjny odpoczynek, ale wczasorekolekcje wypełnione codzienną Mszą św., Drogą Krzyżową, wspólną zabawą i wycieczkami do urokliwych miejsc związanych z Płockiem i regionem, oraz uczczeniem grobów polskich bohaterów.

Przyjazd uczniów polskich szkół podstawowych z Solecznik i Przedborza był możliwy dzięki współpracy Wspólnoty Miłosierdzia Bożego z ziemi solecznickiej, której założycielem i animatorem jest Tadeusz Romanowski z płocką fundacją "Cokolwiek uczyniliście". Dzięki zbiórkom społecznym od kilku lat z Płocka są wysyłane paczki świąteczne i wyprawki szkolne dla dzieci z polskich rodzin, których sytuacja materialna tego wymaga. – Te dzieci, które przyjechały teraz do Płocka pochodzą z rodzin, w których czegoś zabrakło: nie tylko chleba, ale bardziej jeszcze jednego z rodziców czy miłości rodzinnej. Jestem przekonany i głęboko w to wierzę, że przyjazd do Płocka nie tylko służy ich wakacyjnemu wypoczynkowi, ale bardziej wzmocni w nich to, co dobre i ludzkie, co polskie i chrześcijańskie – mówi Tadeusz Romanowski, założyciel i animator wspólnoty.

- Wszystko nam się tu podoba, a zwłaszcza to, że ludzie odnoszą się do nas z tak wielkim sercem i dobrocią – mówili m.in. Oswald, Ewelina, Sonata i Karina.

- Wymieniamy się dobrocią i gościnnością, i w ten sposób ci młodzi ludzie uczą się, kim jest prawdziwy Polak: że jest dobry i miłosierny. I proszę was o to, abyście nigdy o nas nie zapomnieli, bo wtedy Bóg zapomni o Polsce… - powiedział z siłą przekonania Tadeusz Romanowski.

Młodzi Polacy z Kresów mieszkali w internacie Szkół Katolickich w Płocku. Odwiedzili także Gostynin i okolice, a także teren Nadleśnictwa Lidzbark Welski. Zatrzymali się m.in. przy pomniku leśnych bohaterów, który ponieśli śmierć w obronie ojczyzny. W jednym z takich miejsc wyśpiewali wzruszającą pieśń "Uwierz Polsko":

Moja Ojczyzna, moja Polska, moja Ojczyzna to mój dom, którego strzeże ojciec, matka i wiara od lat. Moja Ojczyzna to historia, pamięć o poległych za nasz kraj, pamięć o tysiącach bohaterów, niezłomnych jak stal! Uwierz Polsko! Naszej wiary nie zabraknie nam. Żaden wróg nie zwycięży Boga w nas! Z Bogiem zawsze pokonamy każde zło!

Sponsorem trzeciego już pobytu młodych Polaków w Płocku i okolicach była fundacja Energa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama