Nowy numer 33/2022 Archiwum

Ratowo. Aby nie zgubić patriotyzmu

Sanktuarium w Ratowie jest nie tylko miejscem kultu św. Antoniego, ale także ośrodkiem animacji postaw patriotycznych. Miało to miejsce zwłaszcza podczas 12. edycji Ratowskich Spotkań Patriotycznych.

W ramach dorocznych spotkań patriotycznych została odprawiona Msza św. w intencji obrońców ojczyzny, odbył się koncert "Ta ziemia", a także pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego oraz widowisko plenerowe "Ratowo 1920".

Mszy św. przewodniczył ks. Bogdan Pawłowski - rektor sanktuarium, który w homilii wskazywał na obecne pojmowanie słowa patriotyzm. - Patriotyzm to proces, dokonujący się w człowieku, który świadomie troszczy się o sprawy ojczyzny, może on mieć wiele wymiarów, niektóre całkiem zwyczajne, codzienne, niektóre zaś wymagające heroizmu. Jednym z takich wymiarów jest przypominanie bohaterstwa naszych przodków, którzy nie zawahali się oddać życia w godzinie próby, ale również analizowanie dzisiejszych zagrożeń i bycie gotowym, by stawić im czoła - mówił ks. Pawłowski.

Podczas pokazów wyszkolenia kawaleryjskiego przedstawiciele spadkobierców tradycji z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 1. Pułku Ułanów Krechowieckich zaprezentowali pokaz musztry oraz pokaz dynamiczny, w tym umiejętności władania szablą i lancą.

Na zakończenie odbyło się plenerowe widowisko historyczne "Ratowo 1920", które w formule żywej lekcji historii upamiętnia dokonania żołnierzy polskich, w tym 2. Szwadronu Mławskiego, walczących na terenie północnego Mazowsza z wojskami bolszewickimi.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama