Jak co roku, na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w kościele ojców pasjonistów ułożono dywan z kwiatów.
Kwiatowy kobierzec pojawia się tam już od wielu lat. Zwyczaj jego usypywania na zakończenie oktawy Bożego Ciała sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego. Zapoczątkowali go ojcowie pasjoniści, którzy przynieśli tę tradycję z Włoch, gdzie była ona bardzo rozpowszechniona. W Przasnyszu kontynuują ją kolejne pokolenia wiernych, nie tylko z parafii św. Stanisława Kostki, gdzie powstaje to niezwykłe dzieło.
Dywan, który można zobaczyć w tym roku, budzi podziw ze względu na bogactwo zawartych w nim treści religijnych oraz wyjątkową estetykę i koronkową niemal precyzję, z jaką został wykonany. Jego symbolika nawiązuje do Eucharystii poprzez ułożone z kwiatów obrazy oraz umieszczenie na kobiercu tematu programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019 – 2022: "Eucharystia daje życie", hasła bieżącego roku duszpasterskiego: "Posłani w pokoju Chrystusa" oraz słów: "Ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie" (J 6,51-58). Nie zabrakło również charakterystycznego pasjonistowskiego serca oznaczającego Zgromadzenie Męki Pańskiej.
Kwiatowy kobierzec można oglądać tylko przez kilka dni, a jedyną osobą, która po nim przechodzi jest kapłan niosący Najświętszy Sakrament podczas procesji eucharystycznej w dniu zakończenia oktawy Bożego Ciała. Pojawienie się tego niezwykłego dzieła zachęca wiernych do odwiedzenia kościoła klasztornego i zapoznania się z tą kwiatową katechezą, a także chwili wyciszenia i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki.
Wojciech Ostrowski