Po pięciu latach przerwy powrócił diecezjalny sacorosong, a jego rozśpiewani uczestnicy udowodnili, że muzyka - zwłaszcza ta liturgiczna i religijna - łączy pokolenia.
25. edycja Sacrosongu Diecezji Płockiej jest już historią, ale ma się wrażenie, że od radości, entuzjazmu i dźwięków, które towarzyszyły temu spotkaniu jeszcze drga powietrze nad Nasielskiem.
W sobotę 11 czerwca miasto rozbrzmiewało śpiewem i muzyką wykonywaną przez schole, chóry oraz zespoły muzyczne działające przy parafiach diecezji. Przesłuchania konkursowe odbywały się w trzech miejscach jednocześnie: wspomniane schole prezentowały się w Szkole Podstawowej nr 2, zespoły w dwóch kategoriach przesłuchiwano w Nasielskim Ośrodku Kultury, a chóry śpiewały w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha.
- Poziom był naprawdę wysoki. Cieszę się, bo to spotkanie niewątpliwie integruje ludzi, którzy są zafascynowani muzyką i śpiewem. Sacrosong był również okazją, żeby uczestnicy uświadomili sobie, czym jest muzyka w liturgii. Bo nie wszystko pasuje, aby wykonywać to podczas Mszy św. - przypominał ks. Marcin Sadowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego płockiej kurii oraz dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej "Musicum" w Płocku.
W tym zadaniu rozróżniania właściwej muzyki liturgicznej od innych utworów religijnych pomocny był regulamin konkursu, który zobowiązywał uczestników do wyboru dwóch utworów: jeden musiał być liturgiczny, drugi mógł być piosenką religijną.
Przesłuchania zwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego, podczas której radość z muzycznego spotkania słychać było w każdym wyśpiewanym dźwięku. Była to prawdziwa uczta muzyczna, którą poprowadził nasielski chór "Lira" – laureaci poprzedniej edycji sacrosongu, wspierany przez instrumentalistów. - Wchodząc do kościoła, weszliśmy w przestrzeń szczególnej obecności Boga. Niech śpiew i muzyka, nie tylko tutaj, ale także w naszych parafiach, przypominają, że będąc w kościele, znajdujemy się w przedsionku nieba. Niech muzyka w naszych kościołach nie przypomina muzyki naszej codzienności, muzyki rozrywkowej czy filmowej, ale niech przenosi nas w świat ducha, modlitwy i piękna – mówił do uczestników bp Mirosław Milewski.
W trakcie wspólnej modlitwy nikt już nie pamiętał o rywalizacji. Uczestnicy sacrosongu z niebywałymi entuzjazmem i mocą wspólnie zaśpiewali dwa utwory: liturgiczną kompozycję "Witaj Pokarmie” oraz hymn ŚDM, które odbędą się w 2023 roku w Lizbonie - "Powietrze już drga". - Niesamowite wrażenie, kiedy cały kościół ludzi, którzy potrafią i lubią muzykować, tak donośnie śpiewa – cieszył się ks. Sadowski.
Kapłan podkreślał również, że wyjątkowym znakiem tegorocznego sacrosongu była obecność ludzi w różnym wieku, od najmłodszych skupionych w scholkach, przez dorosłych w zespołach muzycznych, aż po najstarszych reprezentantów muzyki diecezji śpiewających w chórach.
Laureatów wyłoniono po Mszy św. Pierwsze miejsce w kategorii chóralnej jury przyznało chórowi "Gaudium Cantus" z parafii św. Mateusza w Pułtusku, który prowadzi Zygmunt Dąbrowski. - Zaśpiewaliśmy "Omni die dic Mariae" G. Gorczyckiego oraz "Cantate Domino" K. Jenkinsa. Atmosfera była świetna. Jesteśmy bardzo zaskoczeni wygraną, ale też szczęśliwi. Dużo czasu poświęcamy na to, żeby to brzmiało, jak należy. Były emocje, radość, mieliśmy ciarki na skórze. To nie jest zwykły śpiew, to jest dla nas modlitwa – zapewniali laureaci.
Podobnego zdania były laureatki trzeciego miejsca w tej kategorii – żeński chór kameralny z parafii Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Winnicy – panie jako jedyne zaprezentowały muzykę chorałową. – To spotkanie tylko utwierdza nas w naszej posłudze. Możemy uczyć się tego, co jest piękne od innych zespołów. Nie spodziewałyśmy się nagród, dziękujemy Panu Bogu, że mogłyśmy wspólnie przepracować te utwory, to dla nas wielka łaska i owocny czas - opowiadała Joanna Centkowska, dyrygentka chóru i organistka w Winnicy.
Dyplomy oraz nagrody za zajęcie pierwszego miejsca powędrowały również do scholi parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie, zespołu młodzieżowego "Credo" z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Żmijewie, zespół "D.E.B. Drwęckie Echo Boga" z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą.