Około 20 osób przeszło z Płocka do Słupna w pielgrzymce organizowanej przez diecezjalną Akcję Katolicką śladem jej patrona, bł. arcybiskupa A. J. Nowowiejskiego.
Jeśli liczyć również dwukrotne, duchowe pielgrzymowanie w okresie pandemii, była to czternasta pielgrzymka do miejsca internowania płockich biskupów męczenników: Antoniego i Leona. Dla patrona diecezjalnej AK i bp. Wetmańskiego Słupno było niemal rocznym, ostatnim przystankiem na drodze do obozu koncentracyjnego KL Soldau w Działdowie, gdzie zostali zamęczeni.
Grupa pątników w porównaniu z ubiegłymi pielgrzymkami była niewielka, ale jak podkreślali organizatorzy, trzeba cieszyć się z tego, że tradycja tej wędrówki jest podtrzymana. - Po dwóch latach bolesnych pandemicznych ograniczeń przyszliśmy tu, by w czasach trudnych dla świata, ojczyzny i Kościoła upraszać przez pośrednictwo naszego patrona potrzebne łaski. Arcybiskup uczy nas nieustannie, że cierpienie i krzyż są wpisane w chrześcijaństwo - zauważyła Wiesława Winiarska, prezes AK diecezji płockiej, gdy pątnicy dotarli do kościoła w Słupnie.
Tu, w jego otoczeniu, znajduje się pomnik upamiętniający czas internowania biskupów męczenników, ze słowami arcybiskupa Nowowiejskiego: "Kochajcie swoją wiarę". Uczestnicy pielgrzymki złożyli przed pomnikiem kwiaty, a później uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił ks. Krzysztof Jończyk, asystent kościelny AK.
- Tak trudno dziś nazwać rzeczy po imieniu, zagubiliśmy znaczenia słów lub ponadawaliśmy im inne, pokrętne znaczenia, by już "tak" nie znaczyło "tak", ale "nie", by nie mówić o kłamstwie, tyko o mijaniu się z prawdą, by nie mówić o miłości, ale partnerstwie, nie o grzechu ale o "niestandardowym zachowaniu" - powiedział w kazaniu ks. K. Jończyk.
Duchowny wskazał też, że w są w historii momenty, gdy prawda, jaką jest Bóg, bardzo drogo kosztuje. I taką najwyższą cenę, jak przypomniał, zapłacili nasi błogosławieni biskupi i 108 beatyfikowanych z nimi osób, męczenników II wojny światowej.
Pielgrzymka z Płocka do Słupna, początkowo organizowana pod koniec sierpnia, od kilku lat przemierza ten kilkunastokilometrowy odcinek w czerwcu, na liturgiczne wspomnienie bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, które przypada 12 czerwca, i zarazem kolejną rocznicę beatyfikacji naszych męczenników, która odbyła się 13 czerwca 1999 r.
am