W 30. rocznicę powstania Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Płocku spotkali się przedstawiciele SRK z całego kraju.
To w Płocku wszystko się zaczęło, gdy z inspiracji ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego, w 1989 r. powstało pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Za nim powstawały kolejne, aż zrodziła się idea, aby działać razem i założyć federację SRK. Ich patronem został kard. Stefan Wyszyński, dziś błogosławiony.
- Dziękujemy Bogu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego, patrona Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która została utworzona w naszym mieście, grodzie Krzywoustego w 1993 r. Bardzo cieszę się z obecności twórców i przedstawicieli tej federacji, kontynuujących dziedzictwo Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, które od 1989 r. stąd rozszerzyło się na całą Polskę. Gdy dziś patrzymy na Prymasa Tysiąclecia, to ten rys - szczególna troska o polskie rodziny - jest dla nas bardzo ważny. On nam pokazywał podstawową prawdę o wolności, którą można i trzeba budować na zdrowych małżeństwach i silnej rodzinie. On wiedział, że komuniści nie będą w stanie pokonać ducha, którego Polacy przekażą młodym w rodzinach. Nie pomylił się! - mówił do zgromadzonych na Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku bp Mirosław Milewski.
- Nasz błogosławiony wzywał do budowania wolności na prawdzie: Nie ma wolności bez sprawiedliwości! Nie ma wolności bez uczciwego rozliczenia przeszłości; nie ma wolności bez prawdy, bez wskazania winnych pewnych porażek, a docenienia ofiar systemów zła. Nie można budować naszego "dziś" bez moralnej oceny przeszłości wszystkich, którzy tworzą Kościół - i świeckich, i duchownych. Ciesząc się z obecności każdej i każdego z was, głęboko ufam, że to, co robicie w federacji, w stowarzyszeniach i kuriach, jest kontynuacją pięknego dzieła i idei błogosławionego prymasa. Człowiekowi prawdziwie wierzącemu w Boga nigdy nie zabraknie wolności, bo ku niej wyzwolił nas Chrystus. W Nim jesteśmy ludźmi wolnymi - akcentował biskup.
Uczestnicy spotkania z Płocka, Łowicza, Białegostoku, Krakowa, Warszawy, Łomży, Elbląga, Przemyśla, Legnicy, Sosnowca i Bydgoszczy wzięli również udział w konferencji naukowej poświęconej dziedzictwu nauczania społecznego bł. kard. S. Wyszyńskiego. - Jest naszym celem i dobrą tradycją spotkań w federacji, że każda okazja do spotkania jest też sposobnością do formacji - wyjaśniał dr Witold Wybult, prezes SRKDP.
Głos zabrali historycy i teolodzy, m.in. dr hab. Rafał Łatka z IPN, klaretyn o. dr hab. Dominik Zamiatała z UKSW i ks. dr Wojciech Kućko, reprezentujący UKSW i płockie środowisko WSD, diecezjalny duszpasterz rodzin i współorganizator spotkania. Ważny apel wystosował o. Zamiatała, który mówił o aktywnej roli seniorów w życiu małych ojczyzn. - Jeśli odwołujemy się do dziedzictwa bł. Prymasa Tysiąclecia, to niech nas zainspiruje jego przykład. Otóż mały Stefan Wyszyński, gdy zapadał zmrok, chodził ze swym ojcem i innymi mieszkańcami Zuzeli do lasu, aby odwiedzać groby powstańców. Później, przy różnych okazach zachęcał różne osoby, aby utrwalały swoje wspomnienia i świadectwa o ważnych wydarzeniach - mówił prelegent. - Dziadkowie, seniorzy mają jeszcze jedno ważne zadanie do spełnienia: powinni przekazać wartości patriotyczne młodemu pokoleniu, powinni opowiedzieć, jak oni przeżywali Polskę. A niestety, wydaje się, jakby wielu bało się tego zadania. Aby kochać Polskę, trzeba najpierw kochać swą małą ojczyznę, dlatego dzisiaj trzeba promocji archiwistów społecznych, którzy z pasją będą zbierać świadectwa, zdjęcia, zapiski. Jeśli w młodym pokoleniu wzbudzimy zainteresowanie historią, to będzie im łatwiej zrozumieć przyszłość - mówił w Płocku o. Zamiatała.
W czasie konferencji wręczono statuetki SRK DP "Amicus Familiae" dr. Kazimierzowi Kaperze z Krakowa, prezesowi PFSKR oraz Katarzynie Brusk-Zarębie z SRKDP. Konferencja o bł. kard. S. Wyszyńskim i spotkanie prezesów Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich były częścią diecezjalnych obchodów zakończenia Roku Rodziny Amoris laetitia, które trwały od 3 do 5 czerwca w Płocku.