W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego czterech alumnów płockiego seminarium przyjęło święcenia diakonatu. - Pozostańcie na zawsze synami Chrystusowej "Drogi" - zachęcał ich bp Mirosław Milewski.
W sobotę 28 maja z rąk biskupa pomocniczego diecezji płockiej święcenia diakonatu przyjęli alumni: Piotr Majtyka z parafii pw. św. Małgorzaty w Łomiankach, Radosław Pilśnik z parafii pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, Piotr Stann z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Londynie oraz Cezary Wojciech Zawada z parafii pw. św. Leonarda w Troszynie Polskim.
Jak przypomniał w homilii bp Mirosław Milewski, kapłaństwo jest łaską, bo to nie człowiek sam się powołuje, lecz Bóg go wybiera i posyła. Kilka lat temu swoje "tak" na Boże wezwanie odpowiedziało tych czterech młodych mężczyzn.
- Jest między z nami Piotr, człowiek wielu pasji, który postanowił zostać misjonarzem, i jeśli Opatrzność to sprawi, będzie w przyszłości pełnił posługę kapłańską na dalekiej Islandii. Jest i drugi Piotr, uzdolniony muzycznie, którego losy rodzinne były wcześniej związane z odległym Londynem, ale zapragnął żyć w kraju przodków i tu przyjąć kapłaństwo. Cieszymy się z obecności Cezarego, ceniącego naszych kochanych seniorów, który dowiódł, że upór i wytrwałość to cechy człowieka odważnego i świadomego swego powołania. I jest z nami Radosław zaangażowany w służbę przy ołtarzu, świadomy, że ksiądz i ołtarz to związek nierozerwalny - mówił o święconych bp Mirosław.
Zwracając się do alumnów, a za chwilę diakonów, podkreślał, że "misja i życie są nierozłączne", dlatego tak ważne jest nie tylko słowo, ale też świadectwo życia. - Każdego dnia trzeba zadawać sobie pytanie: Czy to, czym żyję, jest zgodne z tym, o czym nauczam i co głoszę? - mówił bp pomocniczy płockiej diecezji.
W kazaniu przywołał również słowa papieża Franciszka, wypowiedziane przed rokiem na spotkaniu z włoskimi seminarzystami, w których zachęcał młodych kandydatów do kapłaństwa, by szukali kapłanów mędrców. W tym kontekście bp Mirosław Milewski zachęcał alumnów święconych na diakonów, aby w parafiach budowali ze starszymi księżmi model braterskiej współpracy.
Odnosząc się dalej do słów Franciszka, bp M. Milewski przestrzegał przed narcyzmem i sztywnością. - Strzeżcie się "kultury narcyzmu" i nie koncentrujcie się jedynie na sobie i swoich potrzebach. Nie stawiajcie samych siebie w centrum świata. W centrum, jakby osią waszego kapłańskiego świata, ma być Bóg i człowiek! - zachęcał hierarcha.
Na zakończenie homilii ksiądz biskup przywołał słowa z listu pasterskiego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego wspomnienie liturgiczne przypadało po raz pierwszy w sobotę 28 maja. W słowach tych Prymas Tysiąclecia, wówczas jeszcze biskup lubelski, wzywał kapłanów do "powrotu do obyczajów apostolskich" i by w perspektywie szybkich zmian na świecie byli "synami Drogi", "przodującymi wiekom w ślad za Chrystusem".
- W tym szybko zmieniającym się świecie, a w roku 2022 także w świecie nękanym straszliwą wojną, pozostańcie na zawsze synami Chrystusowej "Drogi" - zachęcał w homilii kandydatów do diakonatu bp M. Milewski.
Nowo wyświęceni diakoni dziękowali Bogu oraz wszystkim ludziom - duchownym i świeckim, którzy byli dla nich przekazicielami wiary, wzorem życia i pomagają im w formowaniu się do bycia jak najlepszymi, świętymi kapłanami. Prosili także wszystkich o modlitwę, by "nie zabrakło im odwagi i pokoju do wiernej służby Bogu i Kościołowi".
am