Pasja wysokich lotów

Dziewiętnastolatka z Gostynina - Małgorzata Leśniewska, której pasją jest latanie za sterami samolotu, znalazła się w dziesiątce finalistów plebiscytu Polskiego Radia Nieprzeciętni 2022.

Jeszcze do 12 czerwca na stronie internetowej radiowej Czwórki można oddać głos na gostyniniankę, która jest jedyną osobą z naszego regionu w tym wyjątkowym gronie. A czytając opisy osiągnięć nominowanych osób, można zauważyć, że już znalezienie się w dziesiątce Nieprzeciętnych jest wielkim sukcesem. Tu nie ma przypadkowych kandydatów do tytułu.

Małgorzata Leśniewska jest jedną z najmłodszych osób w tej dziesiątce, a swoją pasję - latanie, rozwija bardzo konsekwentnie przez ostatnich kilka lat. Jej zwieńczeniem ma być licencja pilota liniowego. Już teraz, studiując dziennie germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, robi jednocześnie kurs teoretyczny do licencji, który ma jej otworzyć drogę do pracy na odrzutowcach. To, jak mówi młodziutka pilotka, chyba najcięższy moment w lotniczej edukacji i karierze. Trzeba bowiem zdać egzaminy z 14 przedmiotów, dotyczących m.in. nawigacji, meteorologii, prawa lotniczego, czy wiedzy o statku powietrznym.

Jak zaczęła się ta niezwyczajna pasja? - Na początku szkoły średniej, jeszcze przed zrobieniem pierwszej licencji, podjęłam decyzję, że to jest ta droga, którą chcę obrać i ten cel, który chcę realizować. Tym celem było dostanie się do linii i latanie zawodowo na samolotach odrzutowych. I konsekwentnie, każdego roku pilnuję, aby robić coś tym kierunku. Obecnie mam już 250 godzin ogólnego nalotu - czyli tyle godzin spędziłam w powietrzu. Niedawno zdobyłam uprawnienia do akrobacji samolotowej, które było bardzo wymagające. Potrafię samodzielnie wykonać typowe figury akrobacyjne, jak korkociąg, beczka, pętla, wywrót szybki - opowiada dziewiętnastolatka.

Akrobacja nie jest potrzebna pilotowi liniowemu, ale dla Małgorzaty była to świetna lekcja manualnego pilotażu. Dość rzec, że w czasie wykonywania figur, sama musiała podejmować decyzję, czy będzie to akrobacja udana, czy też należy jednak szybko powrócić do poziomego lotu. W swoim powietrznym dorobku ma też holowanie szybowców, a także pierwszy, samodzielny przelot przez granicę i nad morzem - ze Szwecji do Polski samolotem typu Piper PA-28. Zdała już specjalny egzamin z języka angielskiego, który kwalifikuje ją do tego, by prowadzić korespondencję radiową w tym języku.

Poza lataniem Małgosia ma także inne pasje. - Przez 6 lat chodziłam do szkoły muzycznej I i II stopnia, w klasie akordeonu i fortepianu. Teraz komponuję muzykę i udzielam lekcji gry na pianinie dzieciom - mówi finalistka plebiscytu Nieprzeciętni. Ponadto udziela się społecznie i kulturalnie, a także wspiera bezdomne zwierzęta. Lubi uczyć się języków - stąd studia germanistyczne, wymagające od niej całorocznej, systematycznej pracy i dyscypliny.

Zapytana, jak znajduje na to wszystko czas, wyjaśnia, że już w gimnazjum, a potem w szkole średniej, którą łączyła ze szkołą muzyczną i z pasją do latania musiała wypracować sobie schemat działania i organizacji czasu. - Jeśli mogę coś polecić, to dobrą metodą jest zrobienie rano listy tego, co ma się do zrobienia i zaplanowanie wszystkiego czasowo. Wtedy możemy zobaczyć, że w ciągu doby jest naprawdę dużo czasu i zdążymy wszystko zrobić i jeszcze odpocząć - wyjaśnia mieszkanka Gostynina.

Warto dodać, że Małgorzata Leśniewska osiągnęła sukcesy dzięki ciężkiej, bezkompromisowej pracy. - Nie było tak, że jestem wychuchanym dzieckiem bogatych rodziców. Musiałam na swój sukces zapracować. Rozwoziłam listy na rowerze, pracowałam jako kelnerka czy w teatrze w Warszawie, żeby zarobić na kursy. Jeśli tak policzyć, to w ciągu 3 lat zmieniałam pracę 6 razy. Staram się być samodzielna - mówi gostyninianka. Jednocześnie dodaje, że bez pomocy i wsparcia rodziny - szczególnie mamy i siostry, pewnie nie dałaby rady. - Moja mama zawsze mi pomagała, nie tyko dając pieniądze, bo gdy nie było to możliwe, pomagała mi w pracy, w jakichś zajęciach. Ja z tym wszystkim nie byłam sama - podkreśla Małgorzata, która decyzją jury plebiscytu znalazła się w gronie osób, które "w swojej pracy, środowisku, robią rzeczy niebanalne, mają nietypowe zainteresowania, tworzą nieprzeciętne rzeczy" - jak czytamy na stronie radiowej Czwórki.

Głosowanie, w którym słuchacze mogą wybrać swojego faworyta, potrwa jeszcze do 12 czerwca, natomiast nazwisko zwycięzcy plebiscytu poznamy 23 czerwca, podczas gali. Finaliści otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięzca statuetkę oraz tytuł Nieprzeciętny 2022. Przewidziane są także nagrody dla głosujących, którzy dodatkowo uzasadnią swój wybór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am