Nowy numer 26/2022 Archiwum

Pielgrzymka ludzi wolnych

Dwa lata czekano, aby zrealizować ten pomysł. I udało się, w sobotę 21 maja, kiedy 102 pątników na szlaku z Winnicy do Pułtuska uczciło 102. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II.

Była to wietrzna i deszczowa sobota, ale ponura aura nie zdołała popsuć szyków pielgrzymów, którzy po raz pierwszy wyruszyli z parafii Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Winnicy do parafii św. Jana Pawła II w Pułtusku w intencji trzeźwości. W drodze można było spotkać osoby m.in. z Nasielska, Gruduska i Woli Kiełpińskiej.

− Długo czekaliśmy na ten dzień. Chcieliśmy uczcić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, ale przez pandemię trzeba było odłożyć nasz pomysł o dwa lata. To jego słowa zainspirowały ks. Blachnickiego do utworzenia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, dlatego papieża Polaka obraliśmy sobie za patrona tej inicjatywy – opowiadał Henryk Kowalczyk, jeden z organizatorów wydarzenia, od 30 lat działający w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

16 km marszu wśród malowniczych lasów i pól wypełniły modlitwa i konferencje.

Opowiadano również o najważniejszych założeniach krucjaty. „Nie piję, nie kupuję, nie częstuję” jest podstawową zasadą, która ma zmieniać obyczaje.

Można było także posłuchać świadectw osób żyjących w abstynencji. – Nie byłem uzależniony, ale nie wyobrażałem sobie spotkań rodzinnych, ze znajomymi bez alkoholu. Poruszyły mnie świadectwa osób z Krucjaty. Do tej decyzji dojrzewałem cztery lata. Teraz widzę, że Krucjata daje wolność. Myślałem, że kiedy nie będę mógł się napić, ta moja wolność będzie ograniczona, a okazało się, że jest odwrotnie. Żałuję jedynie, że tak późno się zdecydowałem – mówił pan Krzysztof z Pułtuska, który podczas drogi podzielił się świadectwem swojego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama