Nowy numer 26/2022 Archiwum

Płońsk. Słowo o piekle i niebie

Przy parafii św. Maksymiliana M. Kolbego odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii ABC Chrześcijaństwa. Tym razem uczestnicy wysłuchali wykładu z teologii pastoralnej.

We wtorek 26 kwietnia o sensie pytania o piekło i niebo mówił ks.prof. Jan Przybyłowski z UKSW w Warszawie.

− Często nam się wydaje, że piekło jest tu, na ziemi, chociażby patrząc na to, co się dzieje na Ukrainie. Ale też obserwujemy, z jaką radością Ukraińcy przyjmują wyrazy miłości, gościnę u nas. Podobnie jest z niebem, które Bóg nam przygotował, stworzył dla nas. Żyjąc na ziemi, przeżywamy i radość, i cierpienie. To jednak, co nas na ziemi najbardziej boli − to obojętność drugiego człowieka. Myślę, że powinniśmy dążyć do tego, aby nienawiści, złości, braku przebaczenia było w naszym życiu jak najmniej, a najwięcej rodziło się w nas pragnienia bycia szczęśliwym z drugim człowiekiem, bo w nim Bóg zostawił nam skrawek nieba, które dla nas przygotował – mówił ks. Przybyłowski.

Jako jedną z dróg do piekła ksiądz profesor wskazał porzucenie wiary w prawdziwą miłość, która jest w stanie odmienić człowieka. − Bez miłości stajemy się letni, obojętni, nie potrafimy drugiemu okazać serca. Strzeżmy się więc obojętności, bo ta prowadzi nas prostą drogą do bram piekła – ostrzegał.

Tematy płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa dobierane są tak, aby zainteresowały słuchaczy, którzy chcą poznawać teologiczne prawdy przedstawione w odniesieniu do codzienności. − Kiedyś wydawało mi się, że dużo już wiem, ale z każdym kolejnym spotkaniem otwierają mi się oczy na coś nowego. Jedno zdanie, dwa, ale zawsze coś zostaje w człowieku – zapewniała pani Irena, która uczestniczy w spotkaniach od 8 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama