Kościół w Glinojecku stał się wieczernikiem, kalwarią i pustym grobem, dzięki Misterium Męki Pańskiej wystawionym w mieście nad Wkrą po 40 latach przerwy.
W parafii pw. św. Stanisława BM w Glinojecku wystawiono Misterium Męki Pańskiej. Jak wspominają parafianie, ostatni raz tego typu wydarzenie w ich mieście miało miejsce pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Inicjatorem i zarazem reżyserem obecnego misterium był miejscowy wikariusz ks. dr Grzegorz Kaczorowski. Glinojeckie wydarzenie pasyjne przygotowano według scenariusza, który pierwszy raz zrealizowano pod kierunkiem ks. Remigiusza Stacherskiego – ponad 20 lat temu – w Makowie Mazowieckim. Następnie w roku 2012 z inicjatywy ks. Kaczorowskiego – wówczas wikariusza w Makowie Mazowieckim – wystawiono je ponownie, a po 10 latach od tamtego wydarzenia, misterium można było obejrzeć w kościele w Glinojecku.
Scenariusz misterium składał się z dwóch aktów. W pierwszym akcie znalazły się zarówno sceny obrazujące problemy dzisiejszych ludzi, jak i sceny biblijne związane ze spotkaniami Jezusa z ludźmi potrzebującymi, oraz rozmowa Jezusa z faryzeuszami. Drugi akt rozpoczęła scena z Wieczernika, przedstawiająca obmycie nóg apostołom i ustanowienie Eucharystii. W kolejnej scenie można było zobaczyć modlitwę Pana Jezusa w Ogrójcu, zdradę Judasza i zaparcie się Piotra. Dwie ostatnie sceny przedstawiały sąd Piłata oraz drogę krzyżową i ukrzyżowanie. Sceny biblijne drugiego aktu, były przeplatane dylematami wiary współczesnego człowieka.
W misterium wzięło udział 40 osób. Wśród nich byli: włodarz miasta, pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, strażacy, pracownicy biurowi i fizyczni, przedstawiciele grup parafialnych: Kół Żywego Różańca, Rycerzy Jana Pawła II, chórzystów i ministrantów. Jak zaznaczył w podziękowaniu na koniec Misterium Męki Pańskiej ks. Grzegorz, "wymienieni bohaterowie to przecież nie zawodowi aktorzy, ale ludzie wiary, którzy z misterium uczynili modlitwę, a nie tylko zwykły spektakl. Włożyli oni w to wydarzenie część swojego życia, swoje ogromne zaangażowanie, swój wysiłek, zdolności teatralne, scenograficzne, krawieckie, muzyczne i wszelkie inne, ale nade wszystko włożyli swoje serca i swoją miłość do Chrystusa".
Misterium Męki Pańskiej w Glinojecku, które zgromadziło pełen kościół wiernych, było bardzo wzruszającym przeżyciem, na co zwracali uwagę zebrani parafianie. Stworzyło ono dla nich możliwość głębszej refleksji nad wydarzeniami, które miały miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Jerozolimie, a także stało się możliwością duchowego wejścia w Wielki Tydzień.
Anita Pniewska