Nowy numer 25/2022 Archiwum

Wizerunek na te czasy

Do kościoła parafii św. Marii Magdaleny w Mokowie powrócił po konserwacji obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który przez kilka wieków czczony był na Wołyniu.

Siedemnastowieczny wizerunek, który w 1945 r. trafił na ziemię dobrzyńską, uratowany przed pożarem z kościoła w Równem i przywieziony przez ks. Stanisława Sikorskiego, był konserwacji w Toruniu przez 5 miesięcy. Nikt chyba nie spodziewał się jednak, że obraz z taką historią powróci do parafii w Mokowie akurat po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Drugim kontekstem jego uroczystego wprowadzenia do kościoła był początek wielkopostnych rekolekcji.

− Ten obraz był czczony przez wieki na polskich terenach. W dobie wojny na Ukrainie klękamy przed tym obrazem i prosimy w sposób szczególny o łaskę pokoju, a także byśmy poczuli się wezwani, by być ludźmi miłosierdzia − powiedział głoszący rekolekcje ks. Andrzej Pieńdyk, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. − To, co dzieje się na Ukrainie, jest dla nas z jednej strony trudne, bolesne, bo skutki przecież już odczuwamy, ale z drugiej strony zobaczmy, ile w nas jest dobra, ile postawy miłosierdzia − mówił prorektor.

Przed odnowionym wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem, ubranym w sukienkę i korony papieskie, na co dzień otoczonym w ołtarzu bocznym wotami, zaniesiono modlitwy o pokój. Proboszcz ks. Zbigniew Milczarek zaprosił parafian na nabożeństwa w tej intencji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama