Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sierpc. Szukaj sensu nawet w kryzysie

W jaki sposób można kompleksowo pomóc dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym? – zastanawiano się na spotkaniu w Sierpcu.

Grupa psychologów, pedagogów szkolnych, nauczycieli i psychoterapeutów spotkała się na konferencji w Sierpcu. W tym mieście bowiem od kilku miesięcy działa poradnia psychologiczna EZRA UKSW, działająca pod egidą pracowników naukowych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – W naszym regionie jest bardzo dużo osób, które proszą o konsultację i specjalistyczną pomoc w tym zakresie. Widzimy więc, że w Sierpcu ta nowa poradnia była bardzo potrzebna – mówi Izabela Paczkowska, koordynator EZRA Sierpc. Podobna placówka na terenie diecezji płockiej znajduje się w Rypinie.

- To nie psycholog zna cudowne lekarstwo. Nie specjalista, ale osoby najbliższe z rodziny mogą pomóc i ułatwić zdrowienie. To lekarstwo jest w nas, i paradoksalnie w tych trudnych sytuacjach, które się przeżywa, trzeba wykrzesać sens, aby pozytywnie odpowiedzieć na trudności i wyzwania – przekonywała w czasie spotkania dr Kamila Lenkiewicz, psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży i dyrektor ds. medycznych sieci placówek EZRA UKSW.

Wyjaśniając model zintegrowanej formy pomocy i terapii opartej na współpracy środowiska, w którym funkcjonuje dziecko stwierdziła, że miejsce i osoby, w których powstał problem, noszą w sobie zawiązki jego rozwiązania. – Na czym więc polega nasza wspólna praca? Na tym, aby odkryć jakiś sens w problematycznej sytuacji – akcentowała psycholog.

Jej zdaniem dziś wielu "przedawkowuje" z poradnią psychologiczną. – Jeśli tylko pojawia się jakiś problem, od razu biegnie się do psychologa zapominając o tym, że najpierw powinno działać najbliższe środowisko: rodzice, rodzina, przyjaciele. Wystarczy być dobrą matką, nie trzeba być idealną. Często o tym zapominamy, że zwykłe ludzkie odruchy szczerego zainteresowania, obecności, mądrej rady, towarzyszenia o wiele bardziej są potrzebne osobom w trudnościach niż konsultacja psychologiczna. Bo lepiej znają swoje dziecko rodzice, niż najlepszy specjalista. To samo dotyczy uchodźców wojennych z Ukrainy, których przyjmujemy w naszych rodzinach i środowiskach. Okażmy im najpierw piękne, wrażliwe człowieczeństwo. Pozwólmy im najpierw odpocząć, wypłakać się, a potem spróbujmy im towarzyszyć w stawianiu pierwszych kroków w nowej rzeczywistości do pracy i szkoły. W tym wszystkim potrzeba więc człowieczeństwa i życiowej mądrości. Najpierw słuchajmy, a potem będziemy lepiej wiedzieli, jak pomagać – akcentowała dr Lenkiewicz.

"Naszą misją jest budowanie sieci i relacji współpracy w społecznościach lokalnych na rzecz wsparcia dzieci, młodzieży i ich rodzin, które doświadczają kryzysu psychicznego. Opracowany przez nas system wsparcia dla dzieci i rodzin, zwany »modelem EZRA«, wyróżnia się podejściem teoretyczno-praktycznym oraz uwzględnieniem sieci wsparcia społecznego, a także środowiska dzieci i młodzieży w procesie leczenia" – czytamy na oficjalnej stronie internetowej EZRA UKSW.

W pomoc uchodźcom z Ukrainy włączyła się również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sierpcu, przy ul. Armii Krajowej 8b, która od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14 do 17 uruchomiła nieodpłatne dyżury specjalistów. – Już od pierwszych dni zgłaszały się do nas osoby, które prosiły o pomoc i konsultacje. Cieszymy się, że jesteśmy im potrzebni i możemy pomóc – mówiła Aneta Ciemiecka, dyrektor poradni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy