Biblioteka Pedagogiczna w Płocku rozpoczyna codzienne bezpłatne zajęcia edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza dzieci.
Jest to odpowiedź na zwiększającą się każdego dnia liczbę obywateli Ukrainy, którzy docierają do Płocka. Pracownicy biblioteki chcą w ten sposób pomóc im - zarówno dorosłym, jak i dzieciom - w oderwaniu się od traumatycznych przeżyć ostatnich dni.
Jak zauważa Michał Stańczak, specjalista ds. promocji Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, placówka już od pierwszych dni konfliktu na Ukrainie stara się w różnych sposób pomagać ofiarom wojny. To jedno z miejsc w Płocku, gdzie trwa tu zbiórka pomocy rzeczowej; zbierane są także książki w języku ukraińskim.
Od 7 marca biblioteka rozpocznie bezpłatne zajęcia dla przebywających w Płocku i regionie ukraińskich rodzin z dziećmi. - Dorosłym pomożemy poznać podstawowe zwroty w języku polskim, przedstawimy topografię miasta, a z dziećmi będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne z klockami LEGO, piaskiem kinetycznym czy teatrzykiem kamishibai - wyjaśnia M. Stańczak.
W tych działaniach, szczególnie podczas pierwszych spotkań, organizatorów będzie wspierać Alla Sochacka, ukraińska pedagog mieszkająca w Płocku. Będzie pomagała w przełamaniu bariery językowej i psychologicznej oraz wspierała specjalistów w tłumaczeniu.
Spotkania, organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną, odbywać się będą od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00.
Poniżej harmonogram zajęć:
Poniedziałek - podstawy języka polskiego i topografia miasta (zajęcia głównie dla dorosłych i starszych dzieci)
Wtorek - zajęcia czytelnicze z klockami LEGO
Środa - zajęcia z podstaw kodowania i zabawy z robotami (ozoboty)
Czwartek - zajęcia z książką
Piątek - zajęcia z piaskiem kinetycznym - piaskowe opowieści.
Przez cały czas dostępne będą kolorowanki, klocki i gry oraz zapewniony będzie dostęp do internetu.
Kontakt i szczegółowe informacje: tel. 24 366 53 70 w. 17 (w godzinach 7.00-15.00).
red.