Jak samorządy i mieszkańcy północnego Mazowsza zaangażowali się w pomoc dla sąsiadów zza wschodniej granicy?
W Ciechanowie, w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, zorganizowano magazyn, do którego trafia pomoc humanitarna dla obywateli Ukrainy. Zbiórkę koordynuje oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża. – Magazyn ma około 450 metrów kwadratowych, jest zadaszony, a jego wysokość wynosi od 8 do 10 metrów. Magazyn pełni funkcję miejsca centralnego, w którym każda z gmin, czy organizacji pozarządowych i stowarzyszeń mogą magazynować zgromadzoną pomoc materialną – informuje Ewelina Goryszewska z ciechanowskiego Starostwa Powiatowego. – Wszelka zgromadzona w nim pomoc będzie przekazywana na obszar przygraniczny, jak i bezpośrednio przybywającym obywatelom Ukrainy na terenie powiatu ciechanowskiego.
W ciechanowskim Urzędzie Miasta działa zespół "ds. wdrożenia wielopłaszczyznowej pomocy obywatelom Ukrainy", a prezydent miasta rozmawiał z wojewodą mazowieckim na temat kwaterowania uchodźców w mieście.
Hotel Olimpijski został potwierdzony jako miejsce kwaterowania obywateli Ukrainy, do którego będą przyjmowane osoby na podstawie skierowania administracji rządowej – informuje ciechanowski ratusz. – Wzorem innych miast także w Ciechanowie komunikacja miejska dla uchodźców jest darmowa na podstawie okazanego paszportu; przygotowywane jest wsparcie miasta dla osób, które już przyjęły i będą przyjmować do własnych domów lub mieszkań obywateli Ukrainy.
Na ostatniej sesji Rady Miasta Ciechanów radni przyjęli uchwałę (zaproponowaną przez prezydenta Krzysztofa Kosińskiego) o zwolnieniu w 2022 r. z podatku od nieruchomości tych ciechanowian, którzy przyjmą pod swój dach ukraińskich uchodźców.
- Miasto rozpoczęło także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami celem zrealizowania kolejnej pomocy miastu partnerskiemu Chmielnicki w zakresie zakupu profesjonalnego wyposażenia dla tworzonej tam obrony cywilnej – informuje rzeczniczka ciechanowskiego ratusza Paulina Rybczyńska. - Wszelkie deklaracje indywidualne dotyczące chęci niesienia pomocy należy kierować na utworzoną infolinię lub adres e-mailowy - szczegóły na stronie Urzędu Miasta Ciechanów i profilu na fb.
W Mławie przez całą dobę działa Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych. Ukraińscy uchodźcy odpoczną w nim, dostaną jedzenie i skierowanie do miejsca zakwaterowania.
- To centrum działa w tej chwili całodobowo. Prosimy wszystkie osoby które przebywają na terenie Mławy lub powiatu mławskiego i mają jakieś potrzeby rzeczowe, aby kierowały się do tego centrum. Mamy w nim zgromadzone wiele produktów, które mogą być zaspokojeniem pierwszych potrzeb osób, pojawiających się na naszym terenie – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mławy Magdalena Grzywacz.
Mławskie Centrum Pomocy Uchodźcom jest również magazynem zbiórki darów na rzecz ukraińskich uchodźców. Obecnie najbardziej potrzebne są małe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak czajniki, czy tostery.
Numer telefonu Centrum Obsługi Uchodźców Wojennych w Mławie 517 753 297 oraz adres e-mail: pomoc.ukraina@mlawa.pl.
Tymczasem zbiórkę darów dla uchodźców rozpoczęło także niemieckie partnerskie miasto Mławy Vierheim.
Z pomocą spieszy Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. - W odpowiedzi na liczne zgłoszenia mieszkańców, którzy wykazują gotowość do zapewnienia tymczasowego schronienia obywatelom Ukrainy, uruchomiliśmy adres e-mail, pod który mieszkańcy powiatu przasnyskiego mogą wysyłać dane do utworzenia bazy informacyjnej osób chętnych do przyjęcia naszych sąsiadów. Samorząd Powiatu Przasnyskiego przekaże utworzoną bazę odpowiednim organom, jeżeli zajdzie potrzeba znalezienia dodatkowych miejsc tymczasowego pobytu dla mieszkańców Ukrainy – informuje przasnyskie starostwo. Zgłoszenia należy kierować na adres: pomoc@powiat-przasnysz.pl.
W środę w nocy pierwsi uchodźcy z Ukrainy dotarli do Pułtuska. - Około 4.00 do Starostwa Powiatowego w Pułtusku dotarły dwa autokary z uchodźcami z Ukrainy. Wśród przybyłych 73 osób są głównie kobiety i dzieci. Najmłodszy obywatel Ukrainy ma niespełna miesiąc – informuje starostwo. Akcja pomocowa skoordynowana przez starostę Jana Zalewskiego oraz wicestarostę Beatę Jóźwiak polegała na wysłaniu transportu po czekającą w Przemyślu grupę osób oraz przyjęciu ich w Pułtusku.
- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego wspólnie z PCPR, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pułtusku, Domami Pomocy Społecznej oraz Wydziałem Organizacji i Nadzoru Starostwa Powiatowego w Pułtusku zorganizowało przyjęcie uchodźców, zapewniając im ciepłe posiłki, pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne i logistyczne oraz tłumacza. Osoby, które do nas przyjechały, zostały przewiezione na pobyt czasowy do: Hotelu Milord w Kleszewie, Hotelu Wiatrak w Bobach, Młyna Gąsiorowo, Nadleśnictwa Pułtusk oraz Chaty za Wsią w Skaszewie. Kilka osób na własne życzenie zostało przewiezionych do Warszawy, skąd udało się w dalszą drogę do Gdańska i Lublina – do zaprzyjaźnionych rodzin w Polsce. Do każdej grupy wyznaczeni zostali również koordynatorzy – dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu pułtuskiego, którzy będą na bieżąco zbierać informacje na temat potrzeb przybyłych do nas uchodźców – informują służby prasowe pułtuskiego starostwa.
Marek Szyperski