Nowy numer 17/2024 Archiwum

Mława. Z domowego archiwum na ekspozycję

O życiu społeczeństwa II Rzeczypospolitej opowiada wystawa, którą do 4 marca można oglądać spacerując w miejskim parku.

Przekrój narodowościowy i wyznaniowy, status społeczny, zaangażowanie w obronę niepodległości kraju, życie codzienne oraz pozycja i rola kobiet w II RP – jest to pięć tematów, jakie poprzez zdjęcia i komentarze przybliża wystawa "Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej". Mława jest pierwszym miastem, które w tym roku gości wędrującą ekspozycję. Wcześniej oglądali ją m.in. warszawiacy, mieszkańcy Łodzi, Sanoka i Przemyśla.

– Wystawa wzbudza zainteresowanie. Szczególnie wieczorami instalacja wygląda niezwykle ciekawie, bo jej poszczególne bryły są rozświetlone. To przyciąga przechodniów i zachęca do zapoznawania się z treścią – opowiada Piotr Karwowski z mławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.

Ekspozycja, która przybyła do Mławy staraniem Katarzyny Oleksiak, kierownik oddziału AP, powstała w oparciu o materiały ze zbiorów prywatnych, które ludzie z całej Polski przekazali do zasobów Archiwum Państwowego. Akcja zbierania fotografii, dokumentów i innych pamiątek trwa nieprzerwanie od 2019 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie rodzinnych artefaktów, nie tylko w wymiarze osobistym, ale także społecznym. W ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej" w placówkach archiwalnych na terenie całego kraju działają punkty konsultacyjne - łącznie 33 miejsca - gdzie można uzyskać fachową poradę, w jaki sposobów prowadzić domowe zbiory, jak zabezpieczyć stare dokumenty oraz fotografie.

- Nasz oddział ma specjalną ofertę skierowaną do szkół, która przewiduje możliwość poprowadzenia lekcji archiwalnej i o tematyce genealogicznej. To doskonała okazja, aby rozmawiać z młodymi ludźmi o rodzinnych pamiątkach i uczyć troski o nie - dodaje mławski archiwista.

Nowoczesny projekt ekspozycji nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze projekty komunikacji wizualnej.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017–2022.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy