Płock od dziś oficjalnie staje się "Stolicą Kultury Mazowsza 2022 roku" - podczas wieczornej gali w siedzibie POKiS włodarze miasta otrzymają symboliczny klucz.
Jako 21. stolica kultury Płock otrzyma "klucz do bram" od powiatu mińskiego, poprzedniego zwycięzcy konkursu, organizowanego przez Samorząd Mazowsza. Z tytułem wiąże się przede wszystkim finansowe wsparcie w wysokości ok. 100 tys. zł na przedsięwzięcia kulturalne.
W tej edycji konkursu o tytuł Stolicy Kulturalnej Mazowsza Płock wygrał zaproponowaną ofertą imprez w rywalizacji z Radomiem i powiatem pruszkowskim. W kalendarzu wydarzeń można znaleźć tak flagowe imprezy miasta, jak Jarmark Tumski i Dni Historii Płocka (to już 875. "urodziny" miasta) na początku czerwca, czy sierpniowy Vistula Folk Festiwal. W ofercie jest też m.in. Forum Kultury Mazowsza, czyli seminaria i warsztaty dla animatorów kultury oraz dyrektorów placówek kulturalnych z całego województwa. W tym roku planowany jest też kolejny Międzynarodowy Festiwal Płockie Koncerty Organowe, organizowany przez Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses oraz cykl 14 koncertów "Wędrówki po pięciolinii" Płockiej Orkiestry Symfonicznej.
W program Stolicy Kultury Mazowsza wpisuje się także Rok Broniewskiego w Płocku obchodzony z okazji przypadającej w 2022 r. 60. rocznicy śmierci poety. Cykl imprez z tej okazji przygotowuje Książnica Płocka - będzie to m.in. happening poetycki, ogólnopolski konkurs "O Liść Dębu" i konferencja naukowa. Pierwszym wydarzeniem, związanym z tym obchodami był niedawno wernisaż wystawy zatytułowanej "Broniewski rozpostarty szeroko". Jej ambicją jest pokazanie różnych twarzy, czy też "wcieleń" poety o skomplikowanym życiorysie ideowym, a zarazem niezrównanego piewcy piękna mazowieckiej ziemi.
Na wystawie, której autorem jest Maciej Woźniak, pracownik książnicy a zarazem płocki poeta, dominują dwa motywy. Pierwszym jest rozłożysty dąb, ten sprzed domu rodzinnego poety przy ul. Kościuszki 24. Szerokie konary drzewa stały się tłem dla kalendarium życia i twórczości Władysława Broniewskiego, obrazującego złożoność życia, wyborów i osobowości bohatera wystawy. Podobną rolę odgrywa drugi motyw totemu - Światowida - "patrzącego w cztery strony świata". Są nimi dwie kolumny w sali książnicy, z kilkom różnymi twarzami Broniewskiego, patrzącymi w różne strony. Jest tu więc Polak, poeta, socjalista, ale też ojciec - autor niezwykłego cyklu wierszy o zmarłej tragicznie ukochanej córce Ance - Joannie Broniewskiej-Kozickiej. Wystawę przygotowaną w sali kolumnowej Książnicy Płockiej można oglądać do końca sierpnia.
am