Miej miłosierdzie x 91

Zbliża się 91. rocznica objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie w Płocku. Jak się przygotować do tego wydarzenia?

Ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówi o zbliżającej się rocznicy objawień Pana Jezusa św. s. Faustynie Kowalskiej i łasce, która nigdy się nie wyczerpuje.

Ks. Włodzimierz Piętka: Dobiega końca jubileuszowy rok 90. rocznicy objawień Pana Jezusa Miłosiernego w Płocku. Jakie owoce przyniósł ten czas?

Ks. Tomasz Brzeziński: To było niezwykłych 12 miesięcy nie tylko ludzkich wysiłków i modlitwy, ale przede wszystkim Bożego działania. Nie zliczę ludzi, którzy przychodzili do sanktuarium mówiąc, jak Pan Bóg działa w ich życiu. Ktoś mi opowiadał: doświadczyłem wielkiego cierpienia, ale Jezus dał mi realną siłę do niesienia tego krzyża. Przyszła kobieta, której syn nałogowo palił papierosy; zamówiła Msze św., długo w tym miejscu się modliła, po jakimś czasie powiedziała mi, że z dnia na dzień jej syn rzucił palenie. Dla niej stał się cud! Albo ktoś inny opowiadał o trudnej relacji z pewną osobą. I znowu była modlitwa zawierzenia w tym miejscu. I cud: ten ktoś po dłuższym czasie na nowo zaczął się odzywać i normalnie rozmawiać. Wiele osób opowiada mi, jak modlitwa do Jezusa Miłosiernego pomogła im przejść przez chorobę COVID-19. Ci ludzie i ich świadectwa to główny owoc jubileuszu.

W ostatnim roku sanktuarium stało się miejscem szczególnej modlitwy za rodziny, za kapłanów i o nowe powołania. Jakie duchowe inicjatywy czekają nas, gdy zbliżamy się do kolejnej rocznicy objawień 22 lutego?

Będziemy kontynuowali modlitwę za rodziny, za kapłanów i o powołania. Od dawna dociera do tego miejsca krzyk o ratowanie rodziny. Może oswajamy się z dramatem rozpadających się małżeństw, ale Pan Bóg na to się nie godzi. Więc z siostrami postanowiliśmy modlić się w tej palącej intencji. Z inicjatywy sióstr powstała też akcja, aby na zbliżającą się 91. rocznicę objawień w Płocku, w konkretnej intencji pomodlić się 91 razy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Ten duchowy dar będzie złożony 22 lutego na ołtarzu w naszym sanktuarium. Po deklaracjach, które są pobierane, widzę duże zainteresowanie tą akcją, nie tylko w naszej diecezji.
W tym roku mija 30 lat od rozpoczęcia w diecezji peregrynacji obrazu "Jezu, ufam Tobie". Chciałbym, aby przez najbliższe 9 lat wspólnoty parafialne, które wtedy nawiedził Pan w tym znaku, odbyły pielgrzymkę wdzięczności do naszego sanktuarium. Na ten rok planujemy ogólnopolskie rekolekcje Rycerzy Jana Pawła II oraz ogólnopolski kongres poświęcony 108 męczennikom II wojny światowej. Mam nadzieję, że na 22 lutego, dzięki wsparciu sponsorów, ukaże się nowa i ciekawa publikacja o sanktuarium. Dochód z jej sprzedaży będzie cegiełką na rozbudowę sanktuarium.

Czy trwająca epidemia koronawirusa nie rzuca nowego światła na miejsce objawień i nie podkreśla jeszcze bardziej jego aktualności?

Z pewnością tak. Orędzie o Bożym miłosierdziu jest przesłaniem na trudne czasy. Rodziło się przecież ono przed II wojną światową. Jest nam dane jako zapora przeciw grzechowi i uzasadnia swą tożsamość oraz aktualność zwłaszcza w kontekście trudnych czasów. To orędzie zwłaszcza na czas niepokoju, bo przecież „nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd nie zwróci się do miłosierdzia Mojego” – mówi Pan Jezus. Tym bardziej potrzebujemy tego miejsca i tym bardziej teraz staje się ono darem dla nas. To miejsce pierwszych objawień w Płocku jest darem, który mierzy się potrzebą serca każdego człowieka.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka