Uroczystą galą zainaugurowano w Przasnyszu rok wybitnego plastyka Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.
Działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej kapituła medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego uhonorowała medalem za rok 2021 w kategorii twórca uznany Marka Kraussa i Roberta Olszaka oraz w kategorii medal honorowy Grażynę Rogowską i Grażynę Wróblewską.
Medale zostały wręczone podczas uroczystej gali, którą zainaugurowano obchody jubileuszu stulecia urodzin Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, światowej sławy artysty plastyka, prekursora sztuki laserowej i grafiki komputerowej, nazywanego mistrzem światła. Jego osiągnięcia zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Imię artysty nosi Miejski Domu Kultury w Przasnyszu, w którego sali widowiskowej odbyła się gala medalowa. W programie uroczystości znalazły się także spektakle multimedialne "Kotkowski w laserach" i "Wizje laserowe w muzyce" oraz otwarcie wystawy "Ostoja w Fabryce". Wydarzenie urozmaiciły piosenki w wykonaniu przasnyskich muzyków. Był także poczęstunek i wspaniały tort z wizerunkiem artysty.
- Medale Stanisława Ostoi-Kotkowskiego przyznawane są od 2006 roku to nasze przasnyskie Oscary – uważa Krzysztof Gadomski z Miejskiego Domu Kultury, przewodniczący komisji konkursowych i pomysłodawca medalu. Rozpoczęty w Przasnyszu rok Ostoi-Kotkowskiego będzie obfitował w kolejne poświęcone jego postaci i twórczości wydarzenia, których szczegóły pozostają na razie tajemnicą organizatorów.
Nazwany "warszawskim Nikiforem" Marek Krauss zaliczany jest do czołówki polskich malarzy prymitywistów. Stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl malarski o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował kilka tysięcy obrazów prezentowanych na bardzo wielu wystawach w kraju i za granicą. Co ciekawe, jest pierwszym polskim artystą, którego obraz został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii. Od lat podkreśla swoje związki z Przasnyszem, skąd pochodziła jego matka.
Grażyna Wróblewska od 20 lat sprawuje nieprzerwanie funkcję wójta gminy Przasnysz. W swojej pracy przykłada dużą wagę do kultywowania tradycji lokalnych i honorowania działalności zasłużonych mieszkańców gminy jak kardynał Aleksander Kakowski czy Józef Narzymski, członek Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego. Z jej inicjatywy został wzniesiony pomnik, odsłonięty w 70. rocznicę rozbicia oddziału Żołnierzy Wyklętych Edwarda Dobrzyńskiego "Orzyca".
Grażyna Rogowska to nauczycielka plastyki i edukacji dla bezpieczeństwa w przasnyskim Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej. Popularyzuje wiedzę o kulturze i historii ziemi przasnyskiej wśród młodzieży nie tylko podczas zajęć lekcyjnych. Jest organizatorką konkursów plastycznych i fotograficznych, plenerów malarskich, wystaw i wernisaży. Od lat aktywnie promuje też postać Stanisława Ostoi-Kotkowskiego.
Robert Olszak jest plastykiem swobodnie posługującym się różnymi technikami jak rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba oraz fotografia. W swoim dorobku artystycznym ma m.in. obrazy, rzeźby, freski, scenografie teatralne oraz zdjęcia. Jest współprojektantem flagi i herbu Przasnysza, założycielem Przasnyskiej Grupy Artystycznej PG–ART oraz współtwórcą przasnyskiej galerii sztuki - KĄT. Od blisko 40 lat fotografuje miasto nad Węgierką. Niewielką część tych zdjęć można zobaczyć na internetowym profilu "Malowniczy Przasnysz".
Wojciech Ostrowski