Nowy numer 26/2022 Archiwum

Eucharystyczny kalendarz diecezji

Od 1 lutego w diecezji płockiej bez przerwy będą trwały dni eucharystyczne we wszystkich parafiach i wspólnotach.

Od 1 lutego w diecezji płockiej będą organizowane w sposób ciągły dni eucharystyczne. "Są one także odpowiedzią na prośbę Ojca Świętego Franciszka, by na drodze procesu synodalnego poprzez adorację wsłuchać się w głos Pana, który został z nami pod postacią chleba" – napisał w specjalnym dekrecie biskup płocki. O tej inicjatywie pisaliśmy szerzej przed miesiącem, w świątecznym wydaniu "Gościa Płockiego", teraz wchodzi ona w życie.

Tak więc przez cały rok, w różnych kościołach i kaplicach, będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Tak już się dzieje w niektórych miejscach, m.in. od 25 lat w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, teraz jednak dotyczyć będzie wszystkich parafii i kaplic zakonnych w diecezji.

W parafiach, w których praktykowano wcześniej nabożeństwo 40-godzinne, pozostawiono bez zmian utarte w tradycji terminy tych modlitw, dla pozostałych ustalono je, uwzględniając m.in. daty parafialnych odpustów. W miesiącach zimowych, od stycznia do marca, adorację eucharystyczną podejmą wspólnoty zakonne z terenu diecezji. W każdej z parafii diecezji dzień eucharystyczny wypadnie jeden raz w ciągu roku.

Jakie intencje modlitewne będą towarzyszyły tej diecezjalnej krucjacie eucharystycznej? Przede wszystkim "modlitwa za małżeństwa i rodziny, za dzieci i młodzież, za seniorów i chorych, o nowe i święte powołania do służby Bożej w diecezji, zakonach i na misjach, a także o świętość i prawość życia kapłanów i biskupów, aby we wszystkich odnawiało się życie moralne i religijne diecezji. Będzie to także okazja do słuchania, co Pan chce powiedzieć Kościołowi płockiemu, który wszedł na drogę synodalności" – czytamy w wytycznych do dekretu biskupa płockiego.

W adoracji chodzi o cichą modlitwę przed Panem, która jest przede wszystkim słuchaniem Bożego głosu. Została ona przez wielu na nowo odkryta i doceniona, zwłaszcza w czasie trwającej pandemii. Teraz powraca jako powszechna i uporządkowana forma modlitwy we wszystkich wspólnotach i parafiach.

W diecezji płockiej ma ona długą tradycję, bo praktykę 40-godzinnych nabożeństw eucharystycznych zaprowadził już w 1779 r. biskup Michał Jerzy Poniatowski. W 1909 r. odnowił ją biskup Antoni Julian Nowowiejski, a następnie biskup Bogdan Sikorski, ustanawiając w najważniejszych miastach diecezji kaplice adoracji Najświętszego Sakramentu.

Harmonogram dni eucharystycznych w poszczególnych parafiach publikujemy na kolejnych stronach.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama