Nowy numer 3/2022 Archiwum

Ruszyli, by pomagać

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej znalazło się w gronie laureatów XIV edycji konkursu o tytuł "Godni Naśladowania".

Działające w Płocku od ponad 30 lat SRK znane jest w lokalnym środowisku przede wszystkim z działań na rzecz promocji małżeństwa i rodziny. To właśnie w łonie tej organizacji zrodziły się przedsięwzięcia takie jak Płocki Marsz dla Życia i Rodziny i Orszak Trzech Króli. Tym razem stowarzyszenie zostało docenione za dotychczasowe przedsięwzięcia podjęte w czasie pandemii COVID-19. To właśnie przeciwdziałanie jej skutkom stało się w tej edycji płockiego konkursu "Godni Naśladowania" jedyną kategorią, w której przyznano to wyróżnienie zgłoszonym do kapituły organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzących działalność pożytku publicznego w tym mieście.

Jak napisał w uzasadnieniu przesłanym do kapituły nagrody ks. dr Wojciech Kućko, asystent stowarzyszenia, "organizacja nie zamknęła swojej działalności na czas pandemii, ale z impetem ruszyła, aby pomagać innym. W gronie tych osób znalazły się głównie rodziny i osoby starsze […] zrzeszone w organizacji osoby nie chciały pozostać bierne w sytuacji, gdy wiele osób potrzebowało wsparcia." Członkowie stowarzyszenia zrobili to, jak zaznaczył ich asystent, mimo ograniczonych możliwości osobowych i finansowych, jakimi dysponuje, i często nieporównywalnymi z innymi organizacjami.

Już w kwietniu i maju 2020 r. trzy panie ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich podjęły spontanicznie decyzję o samodzielnym szyciu maseczek ochronnych. Spotykały się w trójkę w salce przy parafii św. Jadwigi Królowej i tam praktycznie od rana do wieczora szyły maseczki, które potem trafiły do różnych instytucji pomocowych i opiekuńczych Płocka i okolic, a także dla misji w Kamerunie.

Również w początkach pandemii SRK uruchomiło telefon wsparcia w czasie kwarantanny do psychologa i księdza oraz bezpłatne pogotowie zakupowe dla seniorów, w które włączyli się żołnierze WOT. Telefon został uruchomiony 1 kwietnia i był obsługiwany do 30 czerwca 2020 r., przy czym potrzebujący mogli dzwonić na trzy wskazane linie telefoniczne.

W ramach kolejnego przedsięwzięcia SRK przekazało talony na zakupy przed Wielkanocą 2020 r. dla rodzin najbardziej potrzebujących. Otrzymało je 10 rodzin z Płocka, które były w trudnej sytuacji związanej z sytuacją pandemiczną w kraju.

Stowarzyszenie szczególną pomocą otoczyło w pandemii seniorów. Akcja została uruchomiona 20 października i trwała do 31 grudnia 2020 r., a tak naprawdę do 31 marca ubiegłego roku. W kilku przypadkach seniorzy są obsługiwani przez wolontariuszy do dzisiaj.

Tytuł "Godni Naśladowania" SRK otrzymało wraz z płockim oddziałem PCK, Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej, Fundacją Szybciej Wyżej Dalej, Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów "AS". Oprócz nagród kapituła przyznała także wyróżnienie dla 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy