U progu nowego roku zachęcamy, aby jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie ważne słowa, historyczne jubileusze i wydarzenia, które w cieniu nieustępującej pandemii przeżywaliśmy w diecezji od maja do sierpnia.
100-lecie sióstr pasjonistek i 30. rocznica papieskiej wizyty w Płocku to nie tylko historia, ale wyzwanie, aby zakonny charyzmat i papieskie nauczanie przełożyć jako wyzwanie na obecną chwilę. I taki właśnie był sens majowych i czerwcowych obchodów w stolicy diecezji. W Sońsku upamiętniono natomiast zmarłych i żyjących misjonarzy oraz misjonarki diecezji płockiej.
Maj. "Te Deum" sióstr pasjonistek
Płock, 30.05.2021. Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w 100. rocznicę zatwierdzenia zgromadzenia sióstr pasjonistek. Bazylika katedralna płocka. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćW płockiej katedrze 30 maja, w czasie Mszy św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, wybrzmiało dziękczynne Magnificat za 100 lat istnienia zgromadzenia sióstr pasjonistek.
Przesłanie do sióstr wystosował także Ojciec Święty Franciszek. "Wasza założycielka sługa Boża m. Józefa Hałacińska w codziennym naśladowaniu Chrystusa dźwigającego krzyż widziała szczególną drogę, która prowadzi do zbawienia. (…) Życzę, aby siostry pozostały wierne zawołaniu »Miłość Ukrzyżowanego przynagla nas« (2 Kor 5,14), realizując z zapałem charyzmat zgromadzenia, a zachowując żywą pamięć twórczej mocy swych początków, potrafiły z odwagą dostosować go do nowych warunków i potrzeb" - napisał papież. Podziękował także "za charyzmatyczną posługę wiernie pełnioną na przestrzeni minionych lat w Kościele, w Polsce oraz w innych krajach".
- Wasz charyzmat współpracy z Ukrzyżowanym wydał tak wiele dobrych dzieł na polskiej ziemi. Co jeszcze możecie zrobić? Pozostańcie wierne, bo wasza żywotność jest w wierności Jezusowi. Tej wierności wam życzę, bo z niej wypływa dla was radość i nadzieja - powiedział w czasie liturgii abp Salvatore Pennacchio.
Homilię w czasie Mszy św. wygłosił bp Piotr Libera, który nazwał pasyjne zgromadzenie "wyjątkowym duchowym owocem Kościoła płockiego".
Czerwiec. Godne upamiętnienie papieskiej wizyty
Płock, 6.06.2021. Rocznica pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Płocka w 1991 r., w czasie IV pielgrzymki papieskiej do ojczyzny. Parafia św. Jadwigi Królowej i plac Celebry Papieskiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćTam, gdzie 30 lat temu modlił się Jan Paweł II, stanął krzyż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, autorstwa prof. Stanisława Słoniny. Nawiązuje on do ołtarza, przy którym papież Polak sprawował Mszę św. w tym mieście 7 czerwca 1991 r. i przypomina o płockich objawieniach, jakie otrzymała św. s. Faustyna 90 lat temu.
Przewodniczący uroczystości prymas Wojciech Polak zauważył, że "uczciwość i wolność to dwie perły z tamtego nauczania, które powinny być szczególnie w Płocku pielęgnowane".
- Takie było wielkie pragnienie Andrzeja Drętkiewicza, ówczesnego prezydenta Płocka, aby w tym miejscu stanęło godne upamiętnienie papieskiej Mszy w formie krzyża. Dopiero po 30 latach wysiłków, najpierw, aby była tu pamiątkowa tablica, potem obelisk i by miejsce to miało czytelną nazwę odwołującą się do tamtego historycznego wydarzenia - ustawiono w tym miejscu krzyż. To zasługa wielu wytrwałych osób i środowisk, które zainspirowane przez A. Drętkiewicza spotykały się tu rokrocznie na modlitwie w rocznicę papieskiej wizyty - mówił na placu Celebry Papieskiej Leszek Brzeski, jeden z inicjatorów tego upamiętnienia.
Drugą ważną formą upamiętnienia, na którą płocczanie czekali 30 lat, jest otwarta w Muzeum Diecezjalnym wystawa papieska pt. "Uczył nas wolności". Ekspozycja, sponsorowana przez PKN ORLEN, opowiada o tamtym wydarzeniu poprzez cenne pamiątki, multimedia i mural z oknem papieskim.
Czerwiec. Z wdzięczności dla misjonarzy
Sońsk, 19.06.2021. Poświęcenie tablicy wdzięczności za misjonarzy pochodzących z diecezji płockiej. ks. Włodzimierz Piętka /Foto GośćPierwsza w diecezji, i prawdopodobnie jedyna w Polsce, tablica dedykowana zmarłym i żyjącym misjonarzom i misjonarkom została poświęcona 19 czerwca w Sońsku k. Ciechanowa - parafii pochodzenia najstarszego z nich - ks. prał. Wiesława Morawskiego, który od 48 lat pracuje duszpastersko w Brazylii.
- Wasz ziomek ks. prał. Wiesław prosił mnie, aby było w diecezji miejsce upamiętniające powołanie i trud misjonarzy pochodzących z naszej diecezji. Powiedział jeszcze: "a może, gdy ktoś będzie czytał te słowa, wzbudzi się w nim również misyjne powołanie …" - mówił o intencji dedykowania takiego miejsca misyjnej pamięci biskup Piotr. I dodał: - Pamiętajmy o jednym, że takie powołanie zaczyna się od modlitwy o wiarę, za misje i misjonarzy. Mocny wzór takiego misyjnego zaangażowania pozostawiła nam św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która, choć na misje nie wyjechała, to w tej intencji gorliwie się modliła. Niech znajdzie naśladowców w waszej parafii i całej diecezji - podkreślił biskup. Dziękował również za wsparcie finansowe dla płockich misjonarzy, które płynie ze wszystkich parafii.
W uroczystości wziął udział ks. kan. Marek Figurski, misjonarz naszej diecezji posługujący w Brazylii i opiekujący się sędziwym ks. Morawskim.