Pułtusk. Wspomnienie braci

Miasto doczekało się wystawy poświęconej historii społeczności żydowskiej, która przed wojną zamieszkiwała w mieście.

Wystawa "Mir zaynen ale brider – wszyscy jesteśmy braćmi" powstała dzięki współpracy pułtuskiego samorządu, Muzeum Regionalnego, Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu "Most" oraz Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Pułtuska w Izraelu. Na ekspozycję składają się plansze ze zdjęciami, wycinkami z gazet, czy wspomnieniami poszczególnych rodzin oraz towarzyszące im zabytki.

– To historia w pigułce, jedynie przekrojowa opowieść o losach zamieszkujących tu Żydów. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów muzeum, ale historiami i pamiątkami po bliskich podzielili się także potomkowie rodzin żydowskich. Interesują się Pułtuskiem, interesują się również naszą wystawą. To pokazuje, że bardzo zależy im na odkrywaniu swoich korzeni – mówiła Paulina Biernacka, autorka wystawy.

Pierwotnie ekspozycja miała uczcić 80. rocznicę deportacji pułtuskich Żydów, ale pandemia pokrzyżowała te plany i opóźniła jej wernisaż o dwa lata. – Czuję powagę, ale także zasadność podjętego tematu. Mam nadzieję, że jak najwięcej osób zobaczy wystawę, pozna losy ludzi, którzy byli częścią tego miasta, tym bardziej, że w przestrzeni publicznej ich domy, kamienice czy synagogę zastąpiły jedynie miejsca pamięci. Chciałam również pokazać odbiorcy wielokulturowe dziedzictwo Pułtuska, to, że kiedyś żyliśmy obok siebie w zgodzie i tolerancji – opowiada autorka.

Od 11 grudnia do 31 stycznia 2022 roku cała wystawa dostępna jest w siedzibie muzeum Muzeum Regionalnego, w kamienicy przy ul. Rynek 36. 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ilona Krawczyk-Krajczyńska