Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wyczekiwane rozwiązania kolejowe w regionie

Od niedzieli 12 grudnia zaczyna obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów, który po długoletniej przerwie, m.in. do Sierpca i Rypina, przywraca dalekobieżne połączenia pasażerskie.

Dzięki zakończonym inwestycjom i modernizacji tras kolejowych PKP Polskie Koleje Państwowe SA uruchomiły nowe połączenia pasażerskie. Jedną z takich tras zaczęły kursować pociągi relacji Katowice-Płock-Gdynia Główna.

W niedzielę 12 grudnia zmodernizowaną linią nr 33 przez Rypin i Sierpc przejechał skład TLK "Flisak", zabierając ze sobą pierwszych pasażerów.

Jak bardzo nowe rozwiązania cieszą mieszkańców tych miast można było zaobserwować na peronach, podczas powitania pierwszego składu kolejowego. - To jest historyczna chwila. Mając na uwadze zrównoważony rozwój naszego miasta, a przede wszystkim oczekiwania mieszkańców, podjęliśmy szereg działań, których celem było wznowienie pasażerskiego ruchu kolejowego. Odbyliśmy spotkania m.in. z przedstawicielami rządu i PKP Polskie Linie Kolejowe. Z samorządowcami z Sierpca i Brodnicy podpisaliśmy deklarację o współpracy na rzecz reaktywacji ruchu pasażerskiego. Wspólnie podejmowane działania przyniosły oczekiwane efekty - cieszył się Paweł Grzybowski, burmistrz Rypina, który w niedzielę był jednym z pierwszych pasażerów jadących do Sierpca.

Gospodarz jest przekonany, że przywrócenie połączeń kolejowych bardzo pozytywnie wpłynie na atrakcyjność samego Rypina i regionu, będzie bodźcem do dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego, a małe ojczyzny zostaną prawidłowo skomunikowane z resztą kraju.

Skład TLK "Flisak" na odcinku Gdynia-Płock jest ciągnięty przez lokomotywę spalinową, która w Płocku jest zamieniana na lokomotywę elektryczną. Podróż trwa ok. 5 godzin, a przejazd całej trasy zajmie drugie tyle. Uruchomienie połączeń umożliwił remont na kluczowym, 12-kilometrowym odcinku pomiędzy Sierpcem a Brodnicą, po którym w ostatnich latach jeździły jedynie tabory towarowe. Nowe szyny, podkłady, uzupełnione nasypy i zmodernizowane przejazdy kolejowe pozwoliły na zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich z 20 do 80 km/h. Remont kosztował 15 mln zł. Na przebudowę całej trasy PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeznaczyły ok. 75 mln zł ze środków budżetowych.

Kolejnym krokiem ma być modernizacja dworców kolejowych, jednak najpierw muszą one stać się własnością poszczególnych miast. Jarosław Perzyński, burmistrz Sierpca liczy na to, że decyzja PKP w tej sprawie zapadnie jeszcze w I połowie 2022 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy