- Trzeba wciąż wracać do jasnych wzorów, prawych ideałów i najprostszych słów, jak "Bóg, Honor, Ojczyzna" - mówił biskup płocki Piotr Libera podczas obchodów narodowego święta w płockiej katedrze.
W Narodowe Święto Niepodległości ordynariusz diecezji płockiej przewodniczył w katedrze uroczystościom liturgicznym.
W homilii przypomniał, że na ten czas wolności czekały cztery pokolenia Polaków, a doczekało się dopiero piąte.
Nawiązując do słów Jezusa w Ewangelii: "Królestwo pośród was jest", podkreślił, że wskazują one, by "dziękując za Niepodległe Państwo, w sanktuariach swoich sumień podtrzymywać nadzieję Królestwa Bożego". Królestwo Boże, mówił dalej w homilii, to także "Ewangelia sprzeciwu wobec strasznego grzechu kłamstwa". - Jak go dzisiaj dużo pod rozmaitymi postaciami: bezkarnego fałszowania rzeczywistości, udawania, fake newsa, hejtu, jak dużo! Jak rujnuje to życie społeczne, niszczy zdrową tkankę międzyludzkich relacji! - akcentował biskup płocki.
W narodowe święto bp Piotr Libera wzywał do tego, by "wracać do jasnych wzorów, prawych ideałów i najprostszych słów". - Do Piłsudskiego i Paderewskiego, Witosa i Korfantego, Pileckiego i Siedzikówny. Do Jana Pawła Wielkiego, prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej. Do: "Bóg - Honor - Ojczyzna". Do: "powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba". Do: "wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali"... Do mądrości, którą wciąż można odczytać w strofach królów ducha: Mickiewicza, Słowackiego i Norwida. Mądrości, zapisanej w księgach: Kochanowskiego, Sienkiewicza, Kossak-Szczuckiej i Herberta - mówił.
Biskup płocki przytoczył też znamienne słowa Ignacego Paderewskiego z mowy wygłoszonej we Lwowie w 1910 r., podczas setnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, którego muzyka mimo upływu lat wciąż "napawa nas dumą, wzrusza i jednoczy". W mowie tej Paderewski wskazał m.in. że muzyka Chopina, w czasach popowstaniowego i zaborczego ucisku na polskich ziemiach była przekaźnikiem wszystkiego, co składało się na polską tożsamość. "W Szopenie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń" - tak mówił Ignacy Paderewski w 1910 r. Cytując jego słowa w homilii bp Piotr Libera zachęcał, by "krzepić serca do wytrwania, i do trwania".
Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych, miasta i powiatu, reprezentacji formacji wojskowych i służb mundurowych, a także organizacji kombatanckich, harcerskich, oraz szkół, instytucji nauki i kultury. Tegoroczne uroczystości liturgiczne w katedrze i ceremonia przy Płycie Nieznanego Żołnierza zgromadziły wielu płocczan.
Na kolejnej stronie publikujemy pełny tekst homilii bp. Piotra Libery.
am