W parafii Chrystusa Zbawiciela dobiegły końca prace termomodernizacyjne.
Zakres prac, które trwały od kwietnia do września tego roku, był bardzo szeroki. Jak wymienia ks. Romuald Ciesielski, proboszcz najmłodszej przasnyskiej wspólnoty parafialnej, należą do nich instalacja paneli fotowoltaicznych o mocy 20,4 kWp na dachu kościoła, wymiana okien i drzwi wejściowych do świątyni, wymiana jej oświetlenia na bardziej energooszczędne ledowe, instalacja powietrznych pomp ciepła, docieplenie stropu i ścian na wszystkich budynkach parafialnych, wykonanie nowej elewacji.
Przeprowadzenie tak wielu prac było możliwe dzięki skorzystaniu z programów priorytetowych: "Poprawa jakości powierza", "Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie" oraz "Zmniejszenie zużycia energii w budynkach kościelnych Diecezji Płockiej". Dofinansowanie uzyskane w ich ramach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokryło w 95 proc. koszty wykonanych robót, których łączna wartość wyniosła prawie 1 134 tys. zł. Pozostała część została sfinansowana ze środków parafii.
- Po 20 latach istnienia parafii naszej świątyni i budynkom parafialnym potrzebny był już remont. Dlatego skorzystaliśmy z nadarzającej się okazji dofinansowania i zgłosiliśmy nasz udział w programie termomodernizacji. W tym roku, po czterech latach oczekiwania, został on zrealizowany - wyjaśnia ks. proboszcz. Dodaje, że po termomodernizacji ze środków parafii wykonane zostały dodatkowo malowanie wewnątrz kościoła i niektórych pomieszczeń parafialnych oraz montaż wewnętrznych drzwi w kruchcie.
Świątynia parafii Chrystusa Zbawiciela od lat cieszy się opinią najcieplejszego kościoła w mieście nad Węgierką. Po termomodernizacji będzie w niej zapewne jeszcze cieplej, a stało się to możliwe, co istotne, dzięki zastosowaniu przyjaznych dla środowiska technologii, jak panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Wprowadzone zmiany są również korzystne dla budżetu parafii z uwagi na niższe rachunki za prąd i olej opałowy.
Wojciech Ostrowski