- Bardzo potrzebujemy takich "sanktuariów pamięci" o rzeczach najważniejszych - mówił podczas otwarcia nowej wystawy stałej w Muzeum Diecezjalnym bp Piotr Libera. Ekspozycja, składająca się z pamiątek materialnych, multimediów i muralu, przypomina historyczną wizytę papieża Polaka w Płocku w 1991 roku.
Płock długo czekał na taką wystawę, bo od tamtej pielgrzymki papieża i jego pobytu w tym mieście minęło 30 lat. Nieprzypadkowy jest jej tytuł - "Uczył nas wolności". W Płocku bowiem Jan Paweł II mówił m.in. o tym, że "wolność jest trudna, wolności trzeba się uczyć".
W przestrzeni muzealnej sali w Opactwie Pobenedyktyńskim zebrano i wyeksponowano materialne pamiątki, związane bezpośrednio z papieżem - w tym kielich podarowany dla katedry płockiej oraz szachy, wykonane przez więźniów płockiego Zakładu Karnego, który Jan Paweł II odwiedził w czasie pielgrzymki.
Na wystawie są także pamiątki przekazane do muzeum przez płocczan i mieszkańców diecezji płockiej, na przykład karnety wstępu na pl. Celebry. Są też dobrze znane i bliskie płocczanom, a jednocześnie unikatowe fotografie autorstwa Jana Waćkowskiego, który dokumentował z aparatem wizytę papieską w Płocku. Wystawa jednocześnie "opowiada" o tamtym wydarzeniu, a to dzięki multimediom, na których m.in. odtwarzane są fragmenty homilii i przemówień papieskich. Szczególnym miejscem tej ekspozycji jest szczytowa ściana sali, na której dwie płockie malarki, Maja Wojnarowska i jej córka Anna, wymalowały mural przedstawiający dom biskupi z płockim oknem papieskim.
- Bardzo potrzebujemy "sanktuariów pamięci" o rzeczach najważniejszych. Bardzo się cieszę, że to nasze diecezjalne sanktuarium pamięci - Muzeum Diecezjalne wzbogaca się o jeszcze jedną, bezcenną przestrzeń - o wystawę poświęconą wizycie św. Jana Pawła II w Płocku. To przestrzeń zbudowana z obrazów, to one potem niosą nasze myśli, nasze serca. Dzięki temu w jakiś sposób przeżywamy te dni jeszcze raz - mówił dziś bp Piotr Libera podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy.
Biskup płocki powiedział także, że pamięć o tamtym dniu jest jednym z największych skarbów Kościoła w Płocku. Przypomniał, że papież w czasie tamtej pielgrzymki wyjaśniał prawa Dekalogu, a w Płocku "uczył nas wolności serca, która przede wszystkim potrafi zobaczyć biednego, zmarginalizowanego, potrzebującego człowieka".
Biskup Piotr Libera wyraził szczególną wdzięczność płockiemu fotografowi Janowi Waćkowskiemu, "niestrudzonemu, wiernemu słudze historii naszego miasta", którego fotografie uświetniają ekspozycję. Dziękował jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, w tym komitetowi organizacyjnemu, dyrekcji muzeum, Barbarze Piotrowskiej i ks. Andrzejowi Milewskiemu, a także mecenasowi wystawy - PKN Orlen.
Obecny na konferencji i otwarciu wystawy Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen, m.in. wyraził wdzięczność mieszkańcom Płocka, którzy ofiarowali swoje pamiątki. - Dzięki tym osobom możemy dziś cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie pielgrzymkę papieża Polaka do Płocka - zauważył.
Na ważną rolę, jaką - szczególnie dla młodego pokolenia odbiorców - może pełnić ta wystawa, wskazał ks. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. - Ta wystawa nie jest tylko gromadzeniem pamiątek, ale ma być żywą lekcją historii, poprzez multimedia. Chcemy, by papież nadal przekazywał te najważniejsze wartości. Dla starszego i średniego pokolenia to sentymentalne wspomnienie, ale jednocześnie ma być zasiewem nauki papieskiej w sercach młodych płocczan, diecezjan i wszystkich, którzy będą odwiedzać nasze muzeum - mówił.
Wystawa jest czynna już od 26 października, od wtorku do piątku 10.30-14.00 oraz w soboty 10.00-16.00.
am