Szacunek i godne pożegnanie

Trzynaścioro dzieci zmarłych przed narodzeniem spoczęło we wspólnym grobowcu na cmentarzu zabytkowym w Płocku. Liturgii żałobnej przewodniczył bp M. Milewski.

W przeddzień przypadającego 15 października Dnia Dziecka Utraconego biskup pomocniczy diecezji płockiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na cmentarzu parafialnym przy ul. Kobylińskiego. Liturgię poprzedziła modlitwa różańcowa.

- Chcemy pożegnać tych trzynaścioro dzieci utraconych, ale też wyrazić naszą chrześcijańską solidarność i braterstwo wobec rodziców, dziadków i wszystkich bliskich tych, którzy przedwcześnie odeszli. Niech nas jednoczy wokół ołtarza pamięć o tych, którzy po ludzku umarli za wcześnie, ale wierzymy w to, że Pan Bóg przygarnie ich do swojego serca - powiedział na początku Mszy św. ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzi kurii płockiej, który współorganizował to wydarzenie.

W homilii bp Mirosław zauważył, że te "niewinne dzieci, które przedwcześnie zmarły, są bardzo ważnymi członkami rodziny, którym należy się szacunek i godne pożegnanie, nawet jeśli ich istnienie na ziemi było bardzo krótkie". Nazwał też przeżywaną uroczystość "lekcją realizmu i życia". - Nasza obecność na pogrzebie tych dzieci, które zmarły przed narodzeniem, to katecheza, która dają nam, dorosłym, tak pewnym siebie, planującym dziesiątki lat do przodu, jakby nasze życie było tyko w naszych rękach - mówił. - Jeśli pytamy o sens takiego krótkiego życia, to niech nas nadzieją napełnia to, że może być ono odczytane jako lekcja wiary w takie życie, które się nie kończy - mówił bp M. Milewski.

W homilii wskazał też, że w takiej sytuacji zadaniem ludzi wiary jest "dostrzeganie tego cierpienia naszych braci i sióstr, otaczanie ich modlitwą i organizowanie różnego rodzaju wsparcia".

Biskup podziękował ks. dr. Jarosławowi Kamińskiemu, od niedawna proboszczowi płockiej fary, za zaangażowanie jako ówczesnemu diecezjalnemu duszpasterzowi rodzin przy powstawaniu płockiego Pomnika Dzieci Utraconych i poruszenie tego problemu na forum diecezjalnym. Dziękował także organizatorom tegorocznej uroczystości: ks. W. Kućce i Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, na czele z Witoldem Wybultem.

Ten dziewiąty już płocki pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem możliwy był także dzięki zaangażowaniu odpowiednich instytucji: płockich szpitali, MOPS-u oraz przedsiębiorstwa pogrzebowego S. Frydrysiaka.

Prochy maleństw spoczęły w małej urnie, którą złożono do Grobu Dzieci Zmarłych przed Narodzeniem na tzw. płockich Powązkach.

Płocki pomnik - grób takich dzieci powstał w 2013 r. jako pierwszy w naszej diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am