O tworzenie szczerych, przejrzystych relacji w nauce apelował ks. prof. Henryk Seweryniak w kazaniu podczas Mszy św. dla akademików z uczelni w diecezji płockiej.
Na rozpoczęcie nowego roku akademickiego, a jednocześnie u progu 36. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Płocku Mszy św. z udziałem władz oraz pocztów sztandarowych uczelni z Mazowsza Północnego przewodniczył w płockiej katedrze bp Piotr Libera.
W kazaniu ks. prof. Henryk Seweryniak nawiązał do Ewangelii, w której Jezus wzywa do porzucenia dóbr doczesnych, aby wejść do królestwa niebieskiego (Mk 10,17-30). Zauważył, że ta Ewangelia jest trudna i wymagająca, a jednak "tylu ludzi w ciągu wieków dosłownie ją realizowało". Aby nią żyć, jak mówił dalej ks. prof. H. Seweryniak, wielu, zostawiając wszystko, szło na pustynię. Z radykalną dosłownością potraktował ją św. Franciszek, który po nawróceniu szedł i wołał, że "miłość nie jest kochana".
- Radykalnie przeżywał ją bł. bp Leon Wetmański, do cna wierny swojemu abp. Nowowiejskiemu i do cna ogołocony w obozie działdowskim, w którym zginął dokładnie 80 lat temu. Nie znamy nawet jego miejsca pochówku - mówił ks. profesor.
- Wymagająca, trudna to Ewangelia, ale może w ten dzień, tu, na Tumskim Wzgórzu, można ją odnieść również do naszego życia akademickiego. Może mamy pośród nas podobnych świadków? - mówił. Przywołał w tym kontekście postać dominikanina o. Jacka Salija, który porzucił karierę akademicką, z powodu wszechogarniającej dziś "punktozy", aby "nie brać udziału w pozorowaniu pracy naukowej". - Ale podobnie czyni również ten, kto sprowadza życie akademickie na niższy poziom, aby dać pierwszeństwo wychowaniu dzieci i rodzinie - dodał ks. prof. Henryk Seweryniak.
Odwołał się też w kazaniu do poetycko-teologicznej wizji genialnych fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, jaką zawarł Jan Paweł II u kresu swojego życia w "Tryptyku Rzymskim". Zwrócił uwagę, m.in. że aż 6 razy w tym dziele pojawia się słowo "przejrzystość" w odniesieniu do stworzenia, które pozostaje pod czułym spojrzeniem Stwórcy. - Przejrzystość to jest również sedno kultury i życia akademickiego! Umiejmy tworzyć szczere, przejrzyste relacje w nauce i między nami - apelował ks. prof. Seweryniak.
am