- Święta Faustyna odkryła, że człowiek może być blisko Pana Jezusa poprzez cierpienie - zauważył bp Roman Marcinkowski podczas płockich uroczystości ku czci Apostołki Bożego Miłosierdzia.
W rozbudowującym się płockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku biskup senior diecezji płockiej przewodniczył liturgii koncelebrowanej w 83. rocznicę narodzin św. Faustyny dla nieba. Wśród sporej liczby wiernych obecnych na wieczornej Eucharystii była reprezentacja członków Zakonu Rycerzy Jana Pawła II diecezji płockiej.
Jak przypomniał na początku Mszy św. ks. Tomasz Brzeziński, rektor płockiego sanktuarium, ten rok jest czasem dziękczynienia za 90. rocznicę pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego s. Faustynie właśnie tu, w Płocku.
Przywołując ostatnie chwile życia świętej, która ciężko chorowała na gruźlicę płuc, bp Roman podkreślił, że Faustyna - mimo wielkiego cierpienia, oddzielenia i sytuacji zamknięcia w szpitalu na krakowskim Prądniku, z dala od wspólnoty - doświadczała bliskości Boga i miłosierdzia. - Odkrywała wtedy, jak człowiek może być blisko Pana Jezusa poprzez cierpienie - mówił w płockim sanktuarium.
W homilii przestrzegał przed obojętnością i postawą wzgardy względem Boga, a także zachęcał do zawierzenia Panu, choć dziś tak trudno jest żyć i wierzyć. - Jak jest ważne, aby do Jezusa przyjść z tym wszystkim, co stanowi treść naszego codziennego życia, aby Go nigdy nie zdradzić i Jemu zaufać, bo w świecie są moce, które chcą nas odciągnąć od zaufania Mu. Dla Niego nikt nie jest przegrany. Wołanie Jezusa jest nieustępliwe: "Przyjdźcie do Mnie i nie bądźcie sami, bo czekam na was, jak Ojciec czeka na swoje dzieci" - mówił bp Roman.
Zwrócił uwagę, że "Dzienniczek" św. s. Faustyny uczy głębokiej relacji z Bogiem i przypomina, jak bardzo potrzeba żywej wiary i modlitwy.
Biskup Marcinkowski w ciągu ostatnich trzech dekad historii płockiego sanktuarium wielokrotnie w tym miejscu się modlił. To on, jak przypomniał w czasie uroczystości rektor ks. Brzeziński, w 1991 r. poświęcił figurę Jezusa Miłosiernego w miejscu pierwszych objawień. Dziś w tym samym miejscu jest budowane nowe sanktuarium.
am