Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Trzy wieczory w katedrze

Gothic Voices, Monodia Polska, a w finale Marcel Pérès już w ten weekend wystąpią podczas w Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku.

To już 27. edycja Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, który prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej. Od początku gościł wybitne osobowości artystyczne, nierzadko łączące śpiew z pasją badacza muzycznych manuskryptów, przechowywanych w zaciszu klasztornych bibliotek w całej Europie.

W piątek, 17 września, w pierwszym koncercie tegorocznego FMJ wystąpi zespół Gothic Voices z Wielkiej Brytanii, który ma na swoim koncie prestiżową nagrodę magazynu Grammophone. Ich płyta z utworami św. Hildegardy z Bingen należy do najlepiej sprzedających się płyt z muzyką klasyczną na świecie. W płockiej katedrze artyści zaproszą słuchaczy w podróż po muzyce średniowiecza, nawiązującą do kultu Matki Bożej.

Któż nie zna, choćby ze szkoły, utworu "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, jednego z najcenniejszych zabytków średniowiecznej poezji świeckiej w języku polskim? Będzie on materiałem drugiego, sobotniego koncertu, z udziałem Adama Struga i Monodii Polskiej. Tego wieczoru wystąpi przed płocką publicznością również Jan Frycz, znany aktor filmowy i teatralny.

W niedzielę festiwal zamknie mistrzowski koncert Marcela Pérèsa, należącego do grona największych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej. W 1982 r. założył i do dziś prowadzi Ensemble Organum, z którym dokonał wielu odkrywczych nagrań. W Płocku Marcel Pérès zaprezentuje koncert organowy z repertuarem pochodzącym z XV-wiecznego "Kodeksu z Faenzy" - pierwszego zbioru muzyki na instrumenty klawiszowe w historii.

Wszystkie koncerty będą odbywać się w bazylice katedralnej płockiej, o godz. 19, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Organizatorami festiwalu są: POKiS im. Themersonów, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama