W ostatni weekend sierpnia zorganizowano 4. edycję festiwalu "Most Jagiełły", który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalno-historycznych nad Wisłą
Stowarzyszenie "Nasz Czerwińsk nad Wisłą" we współpracy z zaprzyjaźnionymi partnerami merytorycznymi, m.in. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku i Grupą Pasjonatów Średniowiecza, zorganizowali kolejną, 4. edycję festiwalu upamiętniającego budowę mostu łyżwowego na Wiśle i przeprawę wojsk Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem.
W ostatni weekend sierpnia przyklasztorne ogrody zabytkowego opactwa zamieniły się w średniowieczne miasteczko rycerskie, gdzie na odwiedzających czekały inscenizacja nawiązująca do wydarzeń grunwaldzkich, kramy średniowieczne i z produktami regionalnymi, warsztaty dawnego rzemiosła czy pokaz łucznictwa. Nie brakowało chętnych na rejsy tradycyjnymi, drewnianymi łodziami czy kostiumowy spektakl nad Wisłą w wykonaniu artystów teatru tańca historycznego. Najbardziej fascynujące okazały się walki i turnieje rycerskie, które co roku przyciągają najwięcej osób.
- Rekonstrukcja to pasja, która angażuje całe rodziny. Każde ze stoisk to lekcje żywej historii, która przekazywana w ten sposób bardziej trafia, szczególnie do młodego odbiorcy. Dzieci mogą tu wszystkiego dotknąć i doświadczyć, jak np. podczas warsztatów archeologicznych, kiedy wyklejały naczynia ze skorup - opowiada Dorota Zgorzelska, koordynator festiwalu.
Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza to wydarzenie oparte na rekonstrukcjach historycznych, które przyciągają nie tylko odwiedzających, ale także społeczność pasjonatów kultury dawnej i rekonstruktorów.
- Przyjeżdżamy tu przede wszystkim z miłości do historii i spotykamy ludzi, którzy dzielą z nami tę pasję. Czerwińsk ma niepowtarzalny urok i daje możliwość jeszcze bardziej poczuć, zagłębić się w klimat średniowiecznego życia. My inspirujemy się podręcznikami historii i same szyjemy stroje, dodatki. Staramy się strojem oddać klimat danej epoki i w ten sposób innych zaciekawić przeszłością - opowiadały uczestniczki, które wraz z rodziną biorą udział w rekonstrukcjach.
Dzięki dużej liczbie odwiedzających średniowieczna osada tętniła życiem od rana aż do późnego wieczora.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura – Interwencje 2021" oraz środków powiatu płońskiego.