Pielgrzymujące po Polsce znaki Światowych Dni Młodzieży zatrzymały się na 10 godzin w parafii Ducha Świętego w Węgrzynowie k. Makowa Mazowieckiego.
Krzyż, który w 1984 r. Jan Paweł II przekazał młodzieży świata, i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – znaki Światowych Dni Młodzieży peregrynujące po świecie – w czasie pobytu w Polsce zatrzymały się w parafii Ducha Świętego w Węgrzynowie – jako jedynej z całej diecezji płockiej.
30 sierpnia o drugiej w nocy, gdy przybyły znaki, duża grupa młodzieży i parafian oczekiwała przed kościołem, a później przez kilka godzin trwało czuwanie. Świątynia była wypełniona wiernymi, ustawiały się kolejki do spowiedzi.
Dla wielu spośród obecnych w Węgrzynowie było to przypomnienie Światowych Dni Młodzieży z Krakowa czy Panamy, dla innych – ważny krok przygotowania do ŚDM w Lizbonie w 2023 roku. – Przy tych znakach każdy z nas doświadcza, że w Kościele jest nam dobrze, że tu czujemy się jak w domu – mówił do zgromadzonych na placu przed kościołem ks. Mariusz Wilk z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. On również przewodniczył Mszy św.
W homilii przestrzegał: – Możemy być blisko Jezusa, ale zamiast Niego szukać i pragnąć w życiu zupełnie czegoś innego. Można biec za cudami i duchowymi fajerwerkami, a zamknąć uczy i serce na słowo Boże. Czy Ewangelia to za mało, aby godziwie żyć? Czy krzyż Jezusa to za mało, aby kochać, przebaczać i samemu się nawrócić? – pytał ks. Wilk.
Na zakończenie liturgii każdy mógł podejść do znaków znanych na całym świecie, przed którymi modlili się papieże i młodzież. – Przed ikoną Matki Bożej powierzcie wasze nadzieje, plany nie tylko na nowy rok szkolny czy studiów, ale nadzieje związane z waszym życiem. Klęknijcie przed krzyżem i oddajcie Jezusowi to wszystko, co jest trudne i boli – zachęcał ks. proboszcz Rafał Grzelczyk i diecezjalny organizator ŚDM m.in. w 2016 roku.
Mimo deszczu ustawiła się długa kolejka do krzyża i ikony. Klękali dorośli i młodzież, matki i babcie z dziećmi oraz młodzi podtrzymujący swoich starszych rodziców. Dotykali znaków ŚDM, a księża ich błogosławili.
Przy krzyżu modlili się dorośli i młodzież z Węgrzynowa, Makowa Mazowieckiego, Przasnysza, Nasielska, wspólnota oazowa i Wojsko Gedeona, śpiew animowały zespoły Dekalog i Kostki.