W Diecezjalnym Ośrodku Caritas po raz pierwszy odbył się obóz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", gdzie przez tydzień formowali się uczniowie z czterech diecezji.
Jeden z 17 uczniowskich obozów zaplanowanych przez fundację odbył się w Popowie, gdzie od 2 do 7 sierpnia przebywali siódmoklasiści i ósmoklasiści oraz uczniowie szkół średnich z diecezji łowickiej, włocławskiej, bydgoskiej oraz płockiej.
- Mamy 40 uczestników i 10 osób z kadry. Każdy dzień jest inny, ale są pewne elementy stałe, jak poranna jutrznia, codzienna Eucharystia, konferencje, czy gry i zabawy integracyjne. Grupa jest bardzo otwarta i błyskotliwa. Drzemie w nich ogromny potencjał. Angażują się w ten projekt całym sercem, rozwijając swoje talenty. Bardzo cenię sobie możliwość pracy z ludźmi fundacji, bo tu zdobywa się przyjaciół na całe życie – opowiadał ks. Kamil Kozakowski, odpowiedziany za formację młodych stypendystów w naszej diecezji.
Dla większości osób, był to pierwszy wspólny wyjazd z fundacją. Uczniowie pochodzą z małych miejscowości, są młodzi, zdolni i chcą kształtować swoją wiarę w świetle nauczania Jan Pawła II. - Ci ludzie są jak rodzina. Można się przy nich czuć naturalnie. Tu jest się sobą, "na luzie", także tym duchowym. To wszystko sprawia, że czujemy się zbudowani i pełni energii do działania – uważa Wiktoria z diecezji łowickiej.
Podczas tygodniowego spotkania młodzi rozważali słowa: "Jestem, pamiętam, czuwam", które 30 lat temu były hasłem spotkania młodych na Jasnej Górze. Poza formacją młodzież gościła w Pułtusku i spędzała aktywnie czas na integracji. W środę 4 sierpnia stypendystów odwiedził bp Piotr Libera, który podczas Mszy św. modlił się o dobre owoce tego obozu.
- Jesteście widocznym znakiem pamięci o kimś niezwykle ważnym, kto naznaczył dzieje Kościoła, Polski i świata. Jesteście więc jego – św. Jana Pawła II - pomnikiem, ale nie jesteście ze spiżu czy z kamienia. Jesteście "żywi", to znaczy, że niesiecie życie. Niesiecie także nadzieję na piękne, dobrze przeżyte życie przez Was samych oraz przynoszące pożytek tym, którzy się z Wami spotykają. Myślę, że to jest wasze powołanie, wasze szczególne zadanie i wyjątkowe zaproszenie, na które odpowiedzieliście. Modlę się, aby starczyło wam sił i nie zabrakło tej Bożej odwagi, tej determinacji, jakiej pełne było serce waszego świętego Patrona – mówił w kazaniu biskup Piotr.
Po Eucharystii był czas na zaprezentowanie poszczególnych grup, wspólny śpiew, a także rozmowy o patronie fundacji. Młodzi dopytywali biskupa Liberę o jego spotkania z Janem Pawłem II. – Jeśli miałbym go wam jakoś scharakteryzować, to jako człowieka modlitwy. Miałem okazję kilka razy widzieć go podczas osobistej modlitwy. Trudno nawet opisać słowami, jak wyjątkowo wyglądała wtedy jego twarz. Kiedy się na niego patrzyło miało się świadomość, że rozmawia z Bogiem, powierzając mu sprawy całego Kościoła – wspominał biskup.
W ubiegłym roku szkolnym, w diecezji płockiej były 54 osoby, które skorzystały ze wsparcia fundacji, i jak przyznaje ks. Jarosław Kwiatkowski, który od 5 lat koordynuje działania fundacji, liczba ta z każdym rokiem rośnie. - Jest to zasługa katechetów i księży, którzy informują i zachęcają młodzież do złożenia wniosku o stypendium. To naprawdę nic trudnego, a program ten prowadzi młodego człowieka i daje mu wsparcie od ostatnich klas szkoły podstawowej aż do ukończenia studiów – opowiada ks. Kwiatkowski.